Nils Petter Molvær w Klubie Żak

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Nils Petter Molvær wystąpi 5 lutego, w gdańskim klubie Żak, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar. Podczas koncertu usłyszymy materiał z albumu "Buoyancy".

Nilsa Pettera Molværa publiczności Festiwalu Jazz Jantar przedstawiać właściwie nie trzeba. Od głośnego koncertu z 2001 roku artysta gościł w progach klubu Żak kilkukrotnie i tradycją niemalże stało się, iż wraca do Gdańska z każdym kolejnym autorskim materiałem. Choć muzyk, który na przełomie wieków uchodził za jednego z prekursorów „jazzu przyszłości” dziś jest już raczej klasykiem, bynajmniej nie ustaje w metodycznym rozwijaniu swych koncepcji brzmieniowych. Bogate pejzaże dźwiękowe, w których zacierają się granice między ambientem, elektroniką a jazzem są w wydaniu Molværa nadal bardzo charakterystyczne i nie pozbawione świeżości.

Najnowszy album trębacza: Buoyancy to dalsza podróż ścieżką podjętą na dobrze przyjętej Switch (2014). Do odpowiedzialnych za szerokie instrumentarium muzyków zespołu Molværa: Geira Sundstøla (gitary) i Erlanda Dahlena (perkusjonalia) dołączył tym razem grający zarówno na basie, gitarach, syntezatorze jak i obsługujący elektronikę Jo Bergen Myhre: Buoyancy to album zespołowy. Molvær w większym niż zwykle stopniu zaangażował tu swoich muzyków w pracę nad konceptem. O ile Switch zbliżył go z Sundstølem i Dahlenem, tym razem nie mniejszy niż sam lider wpływ na kształt albumu miał właśnie Bergen Myhre. To, że Buoyancy jest wysiłkiem zespołowym, nie znaczy, że Molvær odmawia sobie po drodze kilku strzelistych, poetyckich solówek. Ale w znakomity sposób udaje mu się sprężyć w swej trąbce dźwięk całej grupy, tak że nawet partie solowe robią wrażenie grupowego osiągnięcia. - głosi na stronie okeh-record.com oficjalna notka prasowa albumu.

CO? – Jazz Jantar: Nils Petter Molvær
KTO? – Nils Petter Molvaer, Geir Sundstøl, Jo Berger Myhre, Erland Dahlen
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 05/02/2018, 20:00
BILETY? – 70 zł I pula / 90 zł II pula – bez zniżek | 60 zł I pula / 80 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury | 40 zł I pula / 60 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów | 15 zł I pula / 25 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny

 

Tagi: