Niemiec płakał jak masterował, czyli ECM w iTunes

Autor: 
Redakcja

Trudno ocenić czy to dobra wiadomość dla fanów jazzu, czy też klęska jednego z ostatnich bastionów muzyki sprzed ery szybkiego internetu. ECM we współpracy z firmą Apple przygotował 15 swoich albumów w postaci plików „Mastered for iTunes”. Manfred Eicher ponoć osobiście nadzorował proces produkcji tych plików. Czyżby Niemiec płakał, jak miksował?

Niekoniecznie... Seria Mastered for iTunes stawia sobie za cel prezentacje muzyki w najlepszej możlwiej formie - stąd pliki z tym znakiem (czyli tylko niektóre nagrania z całego katalogu iTunes) dostępne są w wersji 24 bitowej, a więc wyższej jakości niż 16bitowa muzyka na płytach CD. To włąśnie (jak i globalny zasięg iTunesa i słabnąca na całym świecie sprzedaż płyt CD) przekonać musiały do współpracy nawet Manfreda Eichara. Format Mastered for iTunes, ze swą wyższą rozdzielczością jest możliwie bliski oryginalnym nagraniom każdego z tych tytułów. W przypadku każdego z nich punktem wyjścia były dla nas oryginalne taśmy - komentuje wydawca - Najbardziej interesująca była praca nad najstarszymi nagraniami i badanie tego jakie tajemnice analogowego świata jesteśmy w stanie odsłonić w rzeczywistości 24-bitowego medium. To wielka ulga nie być ograniczonym cyfrową kompresją i odkrywać esencję tej muzyki, czyli powietrze.

Pólki co w ofercie sklepu iTunes znalazła się garść tytułów z obchodzącej w tym roku 30te urodziny, serii ECM New Series, jazzowe klasyki oraz najnowsze pozycje z katalogu ECM. Wydawnictwo  planuje kontynuować współpracę z Apple tak, by wszystkie nowe nagrania wydawnictwa dostępne były także w formacie cyfrowym. W październiku światło dzienne mają ujrzeć także kolejne perły z archiwum monachijskiej oficyny. Obecnie w seri Mastered for iTunes dostępne są następujące tytuły:


Arvo Pärt: Tabula Rasa
Steve Reich: Octet/Music For A Large Ensemble / Violin Phase
Jan Garbarek/Hilliard: Officium Novum
Bach/Poppen/Hilliard: Morimur
Kim Kashkashian: Kurtág/Ligeti
András Schiff: Goldberg Variations
Rolf Lislevand: Nuove Musiche
Lechner/Couturier: Moderato Cantabile
Keith Jarrett: Sleeper
Chick Corea: Return To Forever
Anouar Brahem: The Astounding Eyes Of Rita
Tord Gustavsen Quartet: Extended Circle
Vijay Iyer: Mutations
Jarrett/Garbarek/Haden: Carta De Amor
Mark Turner Quartet: Lathe Of Heaven

Tagi: