Niemcy na Avant Art Festival we Wrocławiu

Autor: 
Redakcja

Znamy pełny program 5. edycji AVANT ART FESTIVAL, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 2-7 października 2012 r. pod hasłem „Niemcy”. Tegoroczną odsłonę festiwalu reprezentować będą wybitni artyści z Niemiec, m.in. DAF, Bonaparte, Peter Brötzmann & Defibrillator, Knuckleduster i Moritz Von Oswald Trio. Po raz pierwszy na festiwalu odbędą się showcase’y dwóch wytwórni: Raster-Noton (m.in. Kangding Ray) oraz Project: Mooncircle. Ruszy także pierwsza edycja cyklu AVANT ART FILM, w trakcie którego zobaczymy niemieckie filmy o muzyce. AVANT ART 2012 to także performance’y, koprodukcje, spotkania z literaturą, warsztaty i debaty oraz  prezentacje festiwalu za granicą: w Kolonii i Berlinie.

AVANT ART FESTIVAL, zgodnie z myślą przewodnią 5. edycji, stworzy we Wrocławiu prawdziwą „przestrzeń dla kultury”, tym razem niemieckiej, skupionej wokół muzyki, filmu, sztuki i literatury, debat i warsztatów. Jak co roku jednak głównym bohaterem Avant Art będzie muzyka we wszystkich stanach skupienia, formach i kontekstach. Przez sześć dni (od 2 do 7 października 2012) na festiwalowych scenach zobaczyć i usłyszeć będzie można wykonawców nietuzinkowych, poszukujących, przecierających nowe szlaki i jak co roku królować będą eklektyzm, oryginalność i nowatorstwo. W czasie festiwalu wystąpią zarówno pionierzy gatunków, które od lat cieszą się popularnością na całym świecie, a także artyści młodzi – reformatorzy napędzający muzykę świeżością i talentem.


We Wrocławiu pojawi się DAF – jedna z najważniejszych formacji lat 80. XX wieku. Obok niej usłyszeć będzie można Caspar Brötzmann Massaker – rzecz dla zwolenników brutalnych i brudnych gitarowych brzmień, opartych na czystej i nieskrępowanej ekspresji, improwizacji i uwolnionej pasji twórczej. Moritz Von Oswald Trio przedstawi swoją wizję stapiania w jedno tak odmiennych od siebie stylistyk jak techno, jazz i dub. FM Einheit, niegdyś członek wpływowej industrialnej grupy Einstürzende Neubeuten, udowodni jak z pozornie nie muzycznego instrumentarium stworzyć wielowarstwową i bogatą muzykę. Berlińscy szaleńcy z Bonaparte pokażą, że koncert może być nie tylko samą prezentacją dźwięków, ale także niezwykłym, ekspresyjnym spektaklem. Niestrudzeni eksperymentatorzy z formacji Perlonex połączą swoje siły z jednym z najwybitniejszych przedstawicieli muzycznego minimalizmu, Charlemagne Palestine.

Młodość zagra w jednej drużynie z wieloletnim doświadczeniem w postaci wspólnego projektu młodych polskich muzyków z ansamblu Defibrillator razem z tytanem free jazzu Peterem Brötzmannem. Artyści z Denseland w umiejętny sposób połączą na scenie post-punk z wolną improwizacją, a formacja Dÿse przedstawi swoją własną, bogatą w różnorodne nawiązania wersję noise rocka. Międzykontynentalny, kanadyjsko-niemiecki projekt Knuckleduster zbuduje pomost między world music, post rockiem i elektroniką, a Tannhäuser Sterben & das Tod zrewolucjonizuje wszystkie znane dotąd muzyczne stylistyki.

- Po Avant Art Festival można spodziewać się wszystkiego – chcemy zaskakiwać i dziwić, stawiać widza w opozycji do utartych schematów i klasycznego podejścia do sztuki. Tu tradycją jest odrzucenie tradycji, kanonem jest łamanie kanonów, konwencją jest niekonwencjonalność. Stawiamy na różnorodność, wielogatunkowość i jesteśmy otwarci na wszystko, co oryginalne – zapowiada Kostas Georgakopulos, dyrektor AVANT ART.


W trakcie AVANT ART zobaczymy też dwa showcase’y niemieckich wytwórni. Taneczną stronę eksperymentowania z dźwiękiem ujawnią publiczności projekty ze stajni prestiżowej berlińskiej wytwórni Project: Mooncircle. Z kolei połączenie najnowocześniejszej technologii z nowymi technikami kreowania dźwięków zaprezentują muzycy ze słynnej wytwórni Raster-Noton – Frank Bretschneider, Byetone i Kangding Ray.

Podczas koncertu Time Art Ensemble będzie można zanurzyć się w świecie wykreowanym z awangardowych dźwięków i wizualizacji. Mex Gerngesehen Avant Art Project, specjalnie powołana do życia na tę edycję festiwalu kolaboracja niemieckich i polskich muzyków, pokaże to, co najważniejsze w najnowszych eksperymentalnych trendach. Avant Art wychodzi w tym roku z sal koncertowych na ulice w postaci projektu Social Up Spacing – wspólnej inicjatywy polskich i niemieckich muzyków i plastyków, którzy zaprezentują swoje recyklingowe instalacje w otwartej przestrzeni miejskiej.

Avant Art zagości również na ekranach kina. We współpracy z Helios Nowe Horyzonty ruszy bowiem pierwsza edycja cyklu AVANT ART FILM – przeglądu  filmów dokumentalnych i fabularnych dotyczących niemieckiej sceny muzycznej, w wizualny sposób dopełniając scenę muzyczną festiwalu, osadzając ją w społecznym i historycznym kontekście. Odbędą się też liczne warsztaty, dyskusje panelowe i spotkania z literaturą.  Piąty Avant Art Festival po raz pierwszy wyjdzie poza Wrocław – poszczególne koncerty i prezentacje odbywać się też będą w Berlinie i Kolonii.

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

Tagi: