Nie wygrał w Lusławicach, ale w Hanoverze jak najbardziej - Roman Janoska

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Pamiętacie Romana Jonoskę, a pamiętecie, że był uczstinikiem pierwszego konkursu im. Zbigniewa Seiferta. Podczas swoich występów w Europejskim Centrum Kultury w Lusławicach a potem w finale w Centrum Maagha skradł swoją grą wiele serc, ale nie na tyle jak się okazało, żeby stanąć na szczycie konkursowyego podium. NIe przeszkodziło mu to jednak wejśc do szacownego grona artystów wydających dla Deutsche Gramophon, co prawda nie z repertuarem ani Seifertowski, ani jazzowym, ale jednak udało się.

Udało się to z zespołem Janoska Ensemble, który jak piszę wydawca stworzył swój niepowtarzalny styl łącząc zapierającą dech w piersiach wirtuozerię z bardzo indywidualnym podejściem do muzyki klasycznej interpretowanej w całkowicie współczesny sposób.
Na swój debiut fonograficzny zespół wybrał program będący portretem muzycznym Wiednia, przedstawionego z lekką ironią i inteligencją, ale też nie ograniczył się do samej stolicy Austrii.

Album “The Janoska Style” zawiera zarówno wirtuozowskie utwory Franza Waxmana, Niccolò Paganiniego i Pablo Sarasatego jak i typowo wiedeńskie kompozycje Fritza Kreislera, tematy z operetek Johanna Straussa połączone z czardaszami, muzyką bałkańską, rytmicznymi tangami i rumbami i wreszcie z improwizacjami jazzowymi.
Niewyczerpanie pomysłowe aranżacje pozwalają zespołowi Janoska Ensemble sięgać po niezwykle szeroki repertuar od popularnych kompozycji klasycznych po własne utwory.
Skrzypek Julian Rachlin mówi: "Jako zespół wnoszą powiew świeżego powietrza, realizując swoje niezwykłe talenty w ramach rodziny. Zespół osiągnął sukces wykonując utwory reprezentujące różne gatunki muzyczne w swoim własnym stylu (Janoska style), tworząc w ten sposób nowy, hybrydowy gatunek".

A oto kompletna lista utworów, które znajdziecie na płycie

1. Die Fledermaus über der endlosen Straße
2. Liebeslied
3. Musette pour Fritz
4. Carmen Fantasie
5. Meditation (excerpt from Thaïs)
6. Paganinoska
7. Melodie for Melody
8. Bossa for Amadeus
9. Pablo de Sarasate - Introduction and Tarantella vs Niska Banja
10. Adios Nonino