Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape na Jazzie na Starówce

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

22-go lipca, w ramach festiwalu Jazz na Starówce, na Rynku Starego Miasta, w Warszawie, usłyszymy Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape.

Nicholas Payton. Urodził się w Nowym Orleanie, w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Pod troskliwym okiem matki, pianistki i wokalistki, oraz ojca, legendarnego basisty, kompozytora i wychowawcy, Waltera Paytona, związany był z tradycją tego miasta i rodzinnym umiłowaniem do lokalnej muzyki. Już we wczesnym dzieciństwie objawił swój talent muzyczny. Pierwszą trąbkę dostał w wieku czterech lat, a nim skończył dziewięć, brał już udział w sesjach z miejscowymi zespołami, w wieku 12 lat był już członkiem zespołu All Star Brass Band, z którym zaliczył wiele występów i tras koncertowych.

Payton uczęszczał do artystycznej szkoły średniej High School for the Creative Arts, gdzie uczył się u Clyde Kerrego Jr.; potem studiował na uniwersytecie pod kierunkiem pianisty Ellisa Marsalisa (ojca Wyntona, Branforda, Delfeayo, Jasona).

Jako lider, nagrał mnóstwo albumów i koncertował na całym świecie, zarówno z własnymi grupami, jak i gościnnie z innymi zespołami. Jego imponujące CV zawiera długą listę artystów, z którymi współpracował i albumów, do których powstania się przyczynił. Występował i nagrywał wieloma tuzami jazzu jak m.in.: Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove.

Dla wytworni Verve Records, w 1992 roku wydał pierwszą płytę „From This Moment „ Dwa lata później nagrał ścieżkę dźwiękową do znanego filmu Kansas City Roberta Altmana. W 1997 roku otrzymał nagrodę Grammy Award za udział w nagraniu płyty z „Doc Cheatham & Nicholas Payton”.

Komponuje, aranżuje, wykonuje i nagrywa muzykę z własnymi grupami w różnych konfiguracjach: solo, w duecie, trio, kwartecie, kwintecie, sekstecie i 21-osobowym big bandzie. Znany z śmiałych decyzji: w 2011 roku nagrał „Bitches” konceptualny album, gdzie skomponował i zaaranżował 16 utworów, zaśpiewał, zagrał nie tylko na trąbce, ale i każdym innym instrumencie, a na koniec także wyprodukował ten album. W nagraniu towarzyszą mu takie gwiazdy jak m.in.: Cassandra Wilson, Esperanza Spalding. W 2012 r. nagrał w pełnym orkiestrowym składzie swoją kompozycję, „THE BLACK AMERICAN SYMPHONY”, najbardziej ambitne dzieło w dorobku Nicholasa Paytona. Przyświecał mu cel podkreślenie znaczenia amerykańskiej czarnej muzyki dla kultury światowej.

CO? – 23. Jazz na Starówce: Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape
KTO? – Nicholas Payton, Braylona Lacy, Joe Dyson, Daniel Sadownick
GDZIE? – Rynek Starego Miasta, Warszawa
KIEDY? – 22/07/2017, 19:00
BILETY? – wstęp wolny

Tagi: