New Polish Jazztet i Moholo „4Blokes” na Lublin Jazz Festiwal

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

23-go kwietnia, w ramach Lublin Jazz Festiwal, usłyszymy specjalny porjekt festiwalowy New Polish Jazztet. Na scenie Centrum Kultury w Lublinie pojawią się Maciej Obara, Max Mucha, Kuba Więcek, Michał Miskiewicz, Dominik Wania oraz Samuel Blaser. Tego samego wieczoru wsytąpi Louis Moholo z porjektem Moholo „4Blokes”.

New Polish Jazztet to projekt specjalny powołany do życia z okazji 9. Lublin Jazz Festiwalu. Po świetnie przyjętych reinterpretacjach kultowej serii "Polish Jazz", przyszedł czas na kolejną festiwalową produkcję. W 2017 roku inspiracją została płyta "Polish Jazz Quartet", której liderami byli Wojciech Karolak i Jan "Ptaszyn" Wróblewski. Materiał został wydany w 1965 jako Vol. 3 serii "Polish Jazz". Krążek stanowi świetny dowód na to, że polski jazz reprezentował w tym czasie najwyższy światowy poziom. Materiał, utrzymany w stylistyce hard bopu, zachwyca pomysłami kompozytorskimi, świetnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i finezyjnymi improwizacjami. Utwory Karolaka i Wróblewskiego przez lata zyskały status standardów, które inspirują młodych adeptów jazzu do przedstawiania ich artystycznego punktu widzenia. Do interpretacji płyty "Polish Jazz Quartet" organizatorzy zaprosili międzynarodowy skład muzyków młodego pokolenia, którzy zyskali już uznanie w Polsce i poza granicami naszego kraju. Liderem projektu został Maciej Obara – jeden z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, stypendysta programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury dla szczególnie uzdolnionych artystów w kategorii "Muzyka".

Elektryzujące występy na żywo Moholo-Moholo nadal wykazują tę samą bezkompromisową kreatywność, dzięki której perkusista Louis Moholo zyskał miano jednej z przełomowych postaci sceny muzycznej ostatniego półwiecza. W skład jego niezrównanego kwartetu wchodzą najlepsi muzycy. Jason Yarde to od dwóch dekad jeden z najbardziej rozchwytywanych saksofonistów swojego pokolenia. Jest także znanym i uznanym kompozytorem (współpracował m.in. z London Symphony Orchestra). John Edwards jest jednym z najbardziej pożądanych kontrabasistów, regularnie pojawia się u boku takich postaci jak Evan Parker, Peter Brötzmann i Roscoe Mitchell. Jego kreatywność, niezrównane brzmienie i energia skłoniły środowiska muzyczne do zredefiniowania możliwości wykorzystania kontrabasu. Alexander Hawkins jest pianistą, który – obok bogatej kariery jako lider zespołu – występował z takimi muzykami jak Marshall Allen, Mulatu Astatke czy Evan Parker. Magazyn Downbeat uznał, że swoją grą artysta osiągnął "olśniewający, nowy szczyt" w swojej karierze. Koncert Louis Moholo-Moholo "4 Blokes" to zdecydowanie jedno z najbardziej intensywnych muzycznych doświadczeń festiwalu.

CO? – 9. Lublin Jazz Festiwal: New Polish Jazztet / Moholo „4Blokes”
KTO? – New Polish Jazztet: Maciej Obara, Max Mucha, Kuba Więcek, Michał Miskiewicz, Dominik Wania, Samuel Blaser / Moholo „4Blokes”: Louis Moholo, Alexander Hawkins, John Edwards, Jason Yarde 
GDZIE? – Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? – 23/04/2017, 19:00
BILETY? – 30 zł - pojedynczy koncert / 70 zł - bilet jedniodniowy z miejscem numerowanym 

Tagi: