New Bone, Szway Jazz Trio, Terri Lyne Carrington i Michał Urbaniak - sobotnie Głogowskie Spotkania Jazzowe

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W najbliższą sobotę, 18-go października, w Fortepiano Ristorante w Głogowie, w ramach Głogowskich Spoktań Jazzowych wystąpi kwintet New Bone oraz Szway Jazz Trio. Tego samego dnia w głogowskim Miejskim Ośrodku Kultury zagra Terri Lyne Carrington z udziałem gościa specjalnego Michała Urbaniaka.

New Bone – krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami, utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała sie w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival. Zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!

Szway Jazz Trio to projekt utworzony przez pianistę Jacka Szwaja. W odróżnieniu od Yatsek Szway Trio, gdzie króluje soul czy pełen elektroniki jazz-hiphop , a za instrumentami perkusyjnymi zasiada Mateusz Brzostowski, Szway Jazz Trio to czyste akustyczne brzmienie.
Splatają się w nim muzyczne inspiracje trzech wybitnych artystów. Na kontrabasie zagra Damian Kostka, na instrumentach perkusyjnych Andrzej Konieczny.
Każdy z muzyków komponuje i ma wpływ na artystyczny finał całości.
Projekt stara się łączyć muzykę klasyczną z jazzem oraz współczesną muzyką improwizowaną. W twórczości Szway Jazz Trio daje się słyszeć również silne zakorzenienie w słowiańskiej tradycji muzycznej.

Terri Lyne Carrington - amerykańska wokalistka, kompozytor i perkusistka. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku siedmiu lat. W wieku jedenastu lat otrzymała stypendium na amerykańskiej uczelni Berklee College of Music, gdzie w 2003 roku otrzymała honorowy tytuł doktora, obecnie zaś jest wykładowcą na wspomnianej uczelni.
Carrington jest zdobywczynią jazzowego Grammy. Projektem Carringtons Money Jungle składa hołd Dukowi Ellingtonowi, upamiętnia 50 rocznicę wydania historycznego nagrania Ellington-Mingus-Roach "Money Jungle:Provocative in Blue".

Tagi: