Ned Rottenberg i Sainkho Namtchylak MÓZGU Powszechnym

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Wczoraj na scenie łódzkiego Art. Inkubatora w ramach cyklu Małą Prywata. Dzisiaj w warszawskim MÓZGU duet Ned Rottenberg i Sainkho Namtchylak. Po latach przerwy obydwoje artyści znowu ruszyli w trasę, grają razem i możemy śmiało powiedzieć, że są wciąż w znakomitej formie.

Tak naprawdę nikogo z nich nie trzeba przedstawiać,. Tak więc tylko tytułem przypomnienia  Sainkho Namtchylak to tuwińska artystka, wirtuozka śpiewu gardłowego. Do jej najciekawszych wcieleń należy współpraca z improwizatorami - przede wszystkim Evanem Parkerem, Peterem Kowaldem czy właśnie Nedem Rothenbergiem (saksofon, klarnet, shakuhachi). Ten ostatni, z kolei to kultowa postać nowojorskiej sceny skupionej niegdyś ściśle wokół osoby J. Zorna. W 1996 Rothenberg i Sainkho wydali płytę "Amulet", która do dziś dla wielu miłośników i praktyków muzyki improwizowanej stanowi ważny punkt odniesienia. Kto wie, może z łódzkiego koncertu też powstanie płyta, tym bardziej, że materiał został profesjonalnie nagrany?
Niewykluczone również, że będziemy mogli cieszyć się albumem Amulet 2, będącym wyborem nagrań z koncertów, jakie Sainkho i NEd ROthenberg nagrali w latach drugiej połowie lat 90.
Póki co jednak zapraszamy do MÓZGU Powszechnego.

Tagi: