Ned Rothenberg i Sainkho Namtchylak znowu razem i trio Trzaska / Mazur / Jorgensen. Nadchodzą koncerty w łódzkim ART Inkubator, na których trzeba być.

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)

Już niebawem - 4 kwietnia - czeka nas wszystkich nie lada gratka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w Art_Inkubatorze zbiegną się ścieżki prowadzące z Nowego Jorku, Tuwy, Wiednia, Sorgenfri, Gdańska i Krakowa. Z ich przecięcia powstanie "Mała Prywata", czyli echo Musica Privata! Tego dnia usłyszymy: Sainkho Namtschylak w duecie z Nedem Rothenbergiem oraz trio Rafał Mazur/Mikołaj Trzaska/Peter Ole Jorgensen.

Nikogo z tych artystów nie trzeba przedstawiać, ale popróbujmy. Sainkho Namtchylak to tuwińska artystka, wirtuozka śpiewu gardłowego. Do jej najciekawszych wcieleń należy współpraca z improwizatorami - przede wszystkim Evanem Parkerem, Peterem Kowaldem czy właśnie Nedem Rothenbergiem (saksofon, klarnet, shakuhachi). Ten ostatni, który tego dnia też odzwiedzi Łódź, to jak zapewne wiecie kultowa postać nowojorskiej sceny skupionej wokół osoby J. Zorna. W 1996 Rothenberg i Sainkho wydali płytę "Amulet", która do dziś dla wielu miłośników i praktyków muzyki improwizowanej stanowi ważny punkt odniesienia. Kto wie, może z łódzkiego koncertu też powstanie płyta? NIewykluczone również, że będziemy mogli cieszyć się albumem Amulet 2, będącej wyborem nagrań z koncertów, jakie duet nagrał w latach drugiej połowie lat 90. Ale o postępach w jej przygotowaniu będziemy uprzejmie donosić w najbliższej przyszłości.

 

Z kolei Trio Trzaska/Mazur/Jorgensen to band powstały w roku 2015 z inicjatywy Mikołaja Trzaski (sakosofony, klarnety), który współpracował wcześniej zarówno z Rafałem Mazurem (bas) jak i Peterem-Ole Jorgensenem (perkusja). Ponieważ Rafał jest z Krakowa, a Peter i Mikołaj reprezentują klimaty raczej nadmorskie, można się spodziewać, że spotkanie na neutralnym gruncie byłej Kongresówki przyniesie ciekawy efekt.

Jak wiadomo, Musica Privata to organizacja działająca całkowicie non-profit oraz na zasadach crowd-fundingu. Dlatego, aby koncert mógł się odbyć, musimy zebrać minimum 50 osób, które kupią bilet wcześniej. W celu zakupu cegiełek-biletów prosimy dokonywać wpłat na konto: Michał Rupniewski, ul. Parkowa 2/4, 48-317 Korfantów o numerze: 77 1140 2004 0000 3002 7504 0537. Już wiele dziwnych rzeczy nam się udawało, więc wierzymy, że i tym razem nam się uda!
Bilety w cenie 50 i 40 złotych (ulga przysługuje uczniom i studentom) dostępne będą także w dniu wydarzenia.

Tagi: