Najwyższy czas! Steve Coleman laureatem grantu geniuszy!

Autor: 
Redakcja

Wypełniła się pewna dziejowa sprawiedliwość: jeden z największych innowatorów i najbardziej wpływowych i inspirujących muzyków jazzowych ostatnich dekad - Steve Coleman - został wreszcie dostrzeżony przez członków kapituły stypendium MacArhutra. Artysta znalazł się w gronie 21 kreatywnych twórców, badaczy i naukowców, którzy już niebawem otrzymają pobudzającą wyobraźnię sumę przeszło 625 000 dolarów, które będą mogli przeznaczyć na dowolnie wybrane przez siebie cele. Steve Coleman dołączył tym samym do grona wyróżnionych stypendium jazzmanów: Anthony’ego Braxtona, Cecila Taylora Johna Zorna, Kena Vandermarka, Jasona Morana i Vijaya Iyera.

Steve Coleman jest saksofonistą altowym, kompozytorem i jednym z innowatorów rozwijających techniki improwizacji. Jego muzyka jest z jednej strony jest kontynuacją jazzowej drogi wytyczonej przez Charliego Parkera i Johna Coltrane’a - z drugiej spotykają się w niej muzyki Afryki, Euroazji, Afryki Zachodniej, Kuby, Brazylii, Indonezji… Jego twórczość w niezwykły sposób inspirowana jest naturą i nauką - na płycie „Functional Arrhytmias” Coleman stworzył kompozycje w oparciu o cykle ruchu planet Układu Słonecznego a także analizując bicie ludzkiego serca.

Nieodłączną częścią dorobku Steve’a Colemana jest jego praktyka pedagogiczna i zaangażowanie w działalność lokalnych społeczności. Macro-Basic Array of Structured Extemporizations, znane jego M-Base to kolektyw założony przez saksofonistę w połowie lat 80tych, które jako M-Base Concepts Inc. wciąż jest niezwykle ważną przestrzenią rozwoju improwizowanego idiomu.

Coleman redefiniuje zarówno język potoczny jak i słownik muzyki współczesnej - podsumowują laudacje na cześć Steve’a Colemana fundatorzy.

Tagi: