Najnowsza płyta Evana Parkera i jego legendarnego Electro-Acoustic Ensemble - Warszawa 2019 wydana w Polsce.

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)

Według wielu znawców muzyki improwizowanej Electro-Acoustic Ensemble to opus magnum w artystycznej działaności Evana Parkera. Znakomita większośc albumów, jakie Parker wydał z tym zespołem ukazała się nakładem ECM. Są jeszcze dwie płyty wydane poza katalogiem monachijskiego potentata. Jedna w Victo Records druga, zatytyłowana Hasselt, w założonej przez samego Parkera oficynie PSI. Teraz pora na najnowszą odsłonę działalności tego fenomenalnego bandu. Przed nami album Warszawa 2019.

Muzyka wypełeniająca płytę została w całości nagrana w Warszawie nieco ponad dwa lata temu podczas festiwalu Ad Libitum. Wówczas Parkerowski Electro-Acoustic Ensemble wystąpił w wielkim finale edycji festiwalu w całości poświęconej improwizacji elektroakustycznej. Do Warszawy lider przyprowadził band składający się z 10 muzyków i śmiało można powiedzieć, że było to najbardziej aktualne wcielenie EAE. W składzie znaleźli sie muzycy, z którymi twórcze życie Evana Parkera jest związane niemal od samego początku, tacy jak Paul Lytton, nieco młodsi przyjaciele muzyczni z Markiem Nauseefem, Peterem van Bergenem, Sten Sendel czy nieomal zaczynający wspólne muzykowanie z legendą Percy Pursglove, Adam Linson. Całości składu dopełnili ogromnie cenieni w świecie muzyki elektronicznej Richard Barrett - sampling keyboard oraz Paul Obermayer - sampling keyboard.

Powstała wówczas niespełna godzina muzyki, którą jako pierwi usłyszeli zgromadzeni w Sali Laboratorium im. Wojciecha Krukowskiego. Schodząc ze sceny, jeszcze w drodze do garderoby Evan Parker poweidział wówwczas do Macieja Karłowskiego kuratora festiwalu i wydawcy płyt w FSRecords: "musimy to wydać koniecznie!". I pewnie udałoby się to nawet zrobić to nieco wczesniej, ale jak większość planów tak i ten pokrzyżowała trochę szalejąca pandemia COVID-19. Prace nad miksem jednak trwały nieprzerwanie i choć z lekkim poślizgiem, w listpadzie ubiegłego roku, całość materiału muzycznego nabrała ostatecznego kształtu. Tak więc po dziewięciu latach przerwy kolejny album Evan Parker Electro-Acoustic ENsemble staje się faktem. Od dziś, 5 kwietnia 2021, w dzień urodzin Evana Parkera album można zamawiać poprzez platformę Bandcamp oficyny FSRecords, Od 12 kwietnia już w formie CD dostepna będzie w sklepach płytowych na całym świecie.

Tagi: