Najbliższe koncerty w krakowskiej Bombie

Autor: 
Redakcja

Krakowski klub Bomba zaprasza w tym tygodniu na trzy koncerty. Pierwszy już dzisiejszego wieczora zagra duet Rafał Mazur i Keir Neuringer. W czwartek zespół Wovoka złoży hołd kulturom transowym ameryki północnej, a w sobotę po raz pierwszy w Krakowie wystąpi grupa Standek. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Rafał Mazur i Keir Neuringer spotkali się w październiku 1999 na jam  session w jednym z krakowskich klubów jazzowych i od tego czasu grają ze sobą w wielu różnych formacjach. Stworzyli w 2000 free jazzowe trio Stability Group, w 2001 Infinity Quarte z Rayanem Zawelem na puzonie i Markiem Chołoniewksim. Są współzałożycielami kolektywu improwizatorów Improvisers Ensemble, który w czasie swego istnienia był międzynarodową platformą współpracy improwizatorów. Od początku współpracy jednym z ważniejszych dla projektów był dla Nich duet, w którym prowadzą niesamowity dialog muzyczny, wibrujący energią i mieniący się kolorami. Tworzą unikalne formy dźwiękowe powstające w efekcie kolektywnej swobodnej improwizacji.

Zespół Wovoka w składzie: Mewa Chabiera – śpiew, Raphael Rogiński – gitara, Ola Rzepka – organy i Paweł Szpura - perkusja interpretuje przede wszystkim bluesy pochodzące z pierwszych nagrań terenowych jak i muzykę czarnych Indian i Indian północno amerykańskich jak i tworzy własne kompozycje wzorowane na tych tradycjach.

Zespół Standek powstał w 2002 roku w Niemczech. Nazwa grupy to ostatnia wiadomość jaką nadano z samolotu, który rozbił się w szwedzkiej miejscowości Anden. Taka też jest muzyka zespołu. Nieprzewidywalna, brudna i krystaliczna z niesamowicie charyzmatycznym głosem. Ich wydawnictwo „Levitation” ukazało się nakładem ważnej, niemieckiej wytwórni niezależnej „ Motor Digital”. W 2010 roku zagrali na dużym festiwalu Ferro, razem z Aura Dione, Blue October, Donots, Ellie Goulding, Lostprophets czy Skunk Anansie. Aktualnie zespół wydaje kolejna płytę - i po raz pierwszy zagrają w Krakowie.

Bomba (Plac Szczepąński 2/1), Kraków

07.05, godz. 20:30DUET MAZUR/NEURINGER.

09.05, godz. 20:30 WOVOKA

11.05, godz. 20:30 STANDEK