Najbardziej prestiżowe państwowe nagrody NEA Jazz Masters 2012 rozdane!

Autor: 
Redakcja

Wczoraj, 24 czerwca, National Endowment of the Arts po raz trzydziesty ogłosiła listę artystów, których zamierza uhonorować. Lista obejmuje nazwiska twórców, którzy zdaniem szacownej organizacji w sposób szczególnie spektakularny przyczynili się całą swoją muzyczną aktywnością i życiowmi osiągnięciami wzmocnieniu wizerunku jazzu jako narodowego dobra USA i jego rozwoju jako gatunku.

National Endovement of Arts jest organizacją działającą od 1965r. Powstała jako niezależna agenda rządu federalnego, której zadaniem jest wspieranie wszelkich amerykańskich aktywności na polu sztuk pięknych. Od tamtego czasu przeznaczyła na te cele 4 miliardy USD. Od 1969r . wspiera swoim i programami finansowymi, edukacyjnymi i popularyzatorskimi także scenę jazzową. Od 1982r. powołała do życia NEA Jazz Masters Fellowship, której benficjentami byli m.in. Miles Davis, Dizzy Gillespie, Ornette Coleman, George Russell,  Cecil Taylor, Max Roach, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Benny Carter, Harry „Sweets” Eddison, Jim Hall, The Marsalis Family czy Randy Weston.

Nagrody przyznawane są jednak nie tylko muzykom. Wśród nagrodzonych byli również legendarni producenci płytowi Rudy Van Gelder, Orin Keepnews, publicyści z Nattem Henthoffem na czele oraz niestrudzeni popularyzatorzy i jazzowi nauczycieli, że wymienię tu nieocenioną Marianne McPartland.  

W tym roku nagrody NEA Jazz Masters oraz czek na 25 tys. Amerykańskich dolarów otrzymają: perkusista i kompozytor Jack DeJohnette, legenda chicagowskiego jazzu, saksofonista Von Freeman, kontrabasista, kompozytor i nauczyciel z Shenandoah Charlie Haden, jedna z największych amerykańskich jazzowych śpiewaczek, niezwykle ceniona edukatorska tak w USA, jak i w Europie Zachodniej, w Polsce jednak nieszczególnie znana Sheila Jordan oraz pochodzący z Bronxu trębacz, flugelhornista i aranżer Jimmy Owens

Wielka gala, podczas której rozdane zostaną nagrody, i którą laureaci uświetnią swoimi występami odbędzie się w Lincoln Center w  słynnej Frederick P. Rose Hall w New York City.