Nagrody NEA JAZZ MASTRES rozdane.

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Co to takiego NEA Jazz Masters wiecie. To najważniejsza nagroda jaką aparat państwowy USA może uhonorować muzyka za jego wkład w kulturę narodową. Że kulminacja obchodów następuje w kwietniu każdego roku to także wiecie, jak również to, że do tej pory uhonorowani nią zostali tak wielcy muzycy jazzowi jak m.in. Anthony Braxton, Keith Jarrett, Charles Lloyd, Carla Bley, Jack Dejohnette, Mural Richard Abrams, Charlie Haden, Sheila Jordan, Yusef Lateef, Cedar Walton, Elvin Jones, Sun Ra, Dizzy Gillespie, Ornette Colleman, Abbey Lincoln, Ella Fitzgerald, George Russell czy Miles Davis.

Przed trzema dniami kapituła nagrody ogłosiła kto dołączy do tego szacownego grona w roku 2016. Lista jest prawdziwie imponująca: trzech muzyków których sylwetek nie potrzeba nikomu przybliżać, Archie Shepp, Gary Burton i Paharoah Sanders oraz prawnik Wendy Oxenhorn, postać w kręgach jazzowych pewnie mniej znana, ale której działań na polu opieki prawnej zdrowotnej, finansowej, mieszkaniowej dla jazzmanów szczególnie tych w podeszłym wieku, przecenić nie sposób. Wendy Oxenhorn od 2000 roku pełni także funkcję dyrektora wykonawczego i członka zarządu Jazz Foundation of America – organizacji z siedzibą w Nowym Jorku, powołanej właśnie aby tego rodzaju wspracie muzykom gwarantować.

W nadchodzącym roku uroczysta gala, podczas której wyżej wymienieni odbiorą nagrody nałoży się na inny ważny jubileusz. National Endowment for the Arts obchodzić będzie swoje 50 urodziny. Ceremonia wręczenia nagrody i czeku na 25 000 USD będzie częścią zakrojonych na niecodzienną skalę obchodów złotego jubileuszu. Będzie oczywiście uroczysty koncert w Kennedy Center, którego start zaplanowano na godzinę 20.00 i który transmitowany będzie w streamingu na stronach organizacji arts.govKennedy-Center.org, oraz słynnej NPR.org/Music.