Nadchodzi Wiosenny Chór Wirtuozów Puzonu

Autor: 
Redakcja

Rekord Guinessa biją co roku w jednoczesnym rozegraniu "Hey Joe" setki gitarzystów, istnieją na świecie wieloosobowe zespoły, w których muzycy grają wyłącznie na ukulele. Z drugiej strony Lawrence D. „Butch” Morris zagrał kiedyś jedną ze swoich Conductions na... kilkanaście laptopów, a wielki Anthony Braxton podobno planował muzykę na 100 tub. Nie wiemy czy pomysł wdrożył w życie.

Wiemy natomiast, że 18 maja, w samo południe w Centrum Promocji Kultury Praga, na ulicy Podskarbińskiej zagra Wiosenny Chór Puzonów. W sumie na scenie wystąpi skład 12 i potem 16 puzonistów. Zapytacie skąd ten pomysł?

Tak naprawdę można było przypuszczać, że Piotr Wróbel, którego dało się już posłuchać w wyłącznie puzonowym projekcie J4 PuZone, zechce kiedyś kwartetową formułę nieco powiększyć. Że będzie aż takie jej powiększenie, przewidzieć chyba nie bardzo się dało.

Tymczasem przedsięwzięcie działa już od 3 lat. Nie ma formuły working bandu, ale jak się okazuję spotkania dwa razy do roku wystarczają, aby całość miała formułę nie tylko rekreacyjno hobbystyczną. Tym razem będziemy świadkami, jak to powiada sam Piotr Wróbel, celujących wykonań jego kompozycji, zagranych przez wybitnych puzonistów - na co dzień związanych z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim, Teatrem Roma i innymi profesjonalnymi orkiestrami i zespołami – zarówno z pola muzyki klasycznej jak i jazzowej.

W repertuarze znajdą się m.in. takie utwory jak  Weselna Radość Triumfu Zwycięstwa, Domek na polu, Modlitwa Poranna czy Czyczaregedasz, będący kompozycją kłaniającą się z równym rozmachem zarówno czardaszom jak i reggae.

Czego możemy się więc spodziewać. Nie wiadomo, ale na pewno znakomitego wykonawstwa i bogatego pełnego pięknych tematów, kunsztownych harmonii i nieoczywistego poczucia humoru, na pewno. Ostatecznie puzon to królewski instrument, może wszystko i panuje już 500 lat.

A oto skład jakiego możemy się spodziewać:

Puzony tenorowe:

Michał Tomaszczyk, Jacek Namysłowski, Paweł Niewiadomski, Andrzej Rękas, Sławomir Rosiak, Tomasz Dworakowski, Robert Żelazko (także puzon altowy), Paweł Wachowski, Piotr Dąbrowski, Przemysław Bychawski, Leopold Sułkowski-Kornaus, Witold Haliniak

Puzony basowe: Jakub Mastalerz, Piotr Wróbel, Dariusz Nowakowski, Krzysztof Kott (także puzon kontrabasowy)