Nadchodzi Wielka Improwizacja (dyrygowana)

Autor: 
Redakcja (mat.organizatora)
Autor zdjęcia: 
mat. organizatora

W ramach Festiwalu „Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty” organizowanego przez Teatr Nowy w Teatrze Dramatycznym (PKiN) już wkrótce odbędą się warsztaty zatytułowane Wielka Improwizacja (dyrygowana). Opiekę artystyczną nad nimi objął KRzysztof Knittel i zaprosił do udziału nie tylko muzyków zainteresowanych swobodną improwizacją, zarówno amatorów jak i studentów akademii muzycznych, a także uczniów starszych klas średnich szkół muzycznych, ale również Adama Pierończyka, Miłosza Pękalę oraz José Manuela Albán Juáreza

NIe bez znaczenia jest fakt, że całośc warsztatów odbędzie się według metody Conduction wielkiego Lawrence'a Butcha. Impreza odbędize się w dniach 5-7 października w Teatrze Dramatycznym (PKiN) i zwięńczy ją koncert finałowy w Sali Kameralnej Teatru Dramatycznego w PKiN w Warszawie

Tematem warsztatów będzie swobodna improwizacja zespołowa – pomyślana jako proces zespołowego komponowania powstającego w wyniku współpracy równorzędnych wykonawców. W tym znaczeniu „swoboda” oznacza, między innymi, iż wszelkie decyzje kompozytorskie mogą powstać w każdym momencie. Oznacza to, że odpowiedzialność za powstającą kompozycję spoczywa na każdym z wykonawców, sieć powiązań rośnie w trakcie próby, co w rezultacie powoduje rozwój narracji muzycznej. Praca będzie przebiegała w małych (3-6 osobowych) grupach, a efekty będą od razu analizowane i komentowane. Jak powstaje energia muzyczna? Jakie parametry są potrzebne? Jaka była forma? Jak rozwijał się materiał muzyczny? W jaki sposób ułożyła się improwizacja? Co okazało się niemożliwe do osiągnięcia? Takie aspekty jak budowa formalna, ekonomiczne użycie materiału muzycznego, świadomość swojej roli w przebiegu muzycznym utworu stanowią główne punkty dyskusji.

Jest jeszcze czas żeby się zgłośić i na własnej skórze doświadczyć tej niezwykłej metody improwizatorskiej. Zgłoszenia udziału w warsztatach przyjmowane są do 30 września 2016 r., a chętni proszeni są o przesyłanie zgłoszeń oraz kilku słów na temat swoich osiągnięć artystycznych i ewentualnych linków do nagrań) na adres warsztaty@pseiam.pl Nabów jest otwarty, ale pamiętajcie także, ilość miejsc ograniczona! Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Więcej informacji - telefonicznie: Ania Knittel +48 692 99 88 99

 

ADAM PIEROŃCZYK

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych. Saksofonista, kompozytor i lider określany jednym z największych innowatorów na europejskiej scenie muzycznej. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród, w tym 12 nominacji oraz 2 główne nagrody “Fryderyk” jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. Jedenaście razy został wybrany „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko oraz Sopot Jazz Festival w latach 2011 - 2015. Adam Pierończyk współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Miroslav Vitous, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

 

 

MIŁOSZ PĘKALA

Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich Laureat wielu konkursów jako solista i członek zespołów kameralnych. Finalista prestiżowego International Percussion Duo Competition w Luksemburgu, laureat International Percussion Competition we Włoszech/Fermo w kategorii wibrafon. W 2013 roku, wspólnie z Magdaleną Kordylasińską, zajął trzecie miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną na Universal Marimba Competition w Belgii w kategorii duetów marimbowych. Płyta Folklove (Polskie Radio) z udziałem Miłosza Pękali została uznana za najlepszą płytę z muzyką folkową w 2008 roku. Na co dzień współpracuje z kwartetem Kwadrofonik, duetem perkusyjnym Hob-beats Percussion Duo, orkiestrą Sinfonia Varsovia, zespołem Mitch&Mitch, producentem i kompozytorem Andrzejem Smolikiem, grupą Ritmodelia.

W swoim dorobku ma występy z m.in.: European Percussion Ensamble (Francja), Percussion Clavier de Lyon (Francja), Perkurama (Dania), orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Amadeus, Warszawską, Grupą Perkusyjną. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem takich artystów jak m.in.: Andrzej Kruk, Marta Klimasara, Katarzyna Myćka, Steven Schick, Jean Geoffroy, Emmanuel Sejourne, Nippy Noya, Ricardo Flores.

 

JOSE MANUEL ALBAN JUAREZ

Znakomity perkusista i perkusjonista. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca Son Latino. Grał w zespołach Cosovel, Łona & The Pimps, ten Typ Mes live band, jest członkiem kolektywu SalsaCentral. Występował i nagrywał z artystami reprezentującymi różne style muzyczne - byli wśród nich m.in.: Kora Jackowska, Krzesimir Dębski, Tomasz Stańko, Maanam, Wojciech Waglewski, Fisz i Emade, Tworzywo Sztuczne, Natural Dread Killaz, Mc Marika, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz (Pinnawela), Stańko/Smolik (Peyotl), Młynarski plays Młynarski, Novika, Miuosh, Jimek, czy niemiecki raper Motrip.

 

KRZYSZTOF KNITTEL

Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych, pisze muzykę symfoniczną, kameralną, tworzy dzieła elektroakustyczne z zastosowaniem improwizacji, również z pogranicza jazzu i rocka, buduje instalacje dźwiękowe, łączy muzykę ze sztukami wizualnymi. W latach 1995-98 był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień, a w okresie 1999–2003 prezesem Związku Kompozytorów Polskich, od 2005 jest prezesem Polskiej Rady

Muzycznej, a od 2014 członkiem zarządu Europejskiej Rady Muzycznej. Sprawuje funkcję dyrektora artystycznego festiwalu „Ad libitum”. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Współtworzył wiele zespołów muzyki improwizowanej: Grupa Kompozytorska KEW, Pociąg towarowy, Go-Go Beuys, CH&K&K, European Improvisation Orkiestra, Kawalerowie Błotni. Współpracował m.in. z takimi muzykami, jak Franziska Baumann, Wojciech Błażejczyk, Marek Chołoniewski, Axel Dorner, Tim Hodgkinson, John King, Włodzimierz Kiniorski, Alexey Kruglov, David Moss, Zdzisław Piernik, Andrey Smirnov, Tomasz Stańko, Yuri Yaremchuk, Carlos Zingaro.