Na drodze do skrzypiec - The OWL – On the Way. Marcin Hałat debiutuje w barwach Fundacji Słuchaj!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.
Autor zdjęcia: 
Dorota Zyguła-Siemieńska

Na początku ubiegłego roku Krzysztof Gradziuk przesłał mi tajemniczy zestaw plików z muzyką i niedbale rzucił do słuchawki telefonicznej „posłuchaj proszę i daj sygnał co o tym myślisz”.

Żadnego opisu, ani nawet fragmentu imienia ani nazwiska z muzyków, utwory bez tytułów. Nic! Jako, że Krzysztof należy do nielicznego grona osłuchanych muzyków i nierzadko zdarzało się, że odkrywał przede mną nieznaną mi wcześniej muzykę, nie od razu, ale w końcu zacząłem słuchać muzyki z plików. Znalazłem dobry moment, późnym wieczorem, mając nadzieję w tym czasie nadgonić zaległości, które piętrzą się bez opamiętania niezależnie od tego jak sumiennie je człowiek próbuje do nich nie dopuścić. Niestety i tym razem nie udało się, ale tym też razem zagadka była jeszcze bardziej intrygująca. Z głośników połynęły dźwięki skrzypiec, kontrabasu i perkusji, ale zagrane nie w duchu naszej polskiej jazzowej tradycji wiolinistycznej, ale takiej jednak, nad którymi unosił się duch improwizacji, którego szukam w każdym nieznanym mi nagraniu. Okazało się, że ten skrzypek, którego za nic w świecie nie umiałem rozpoznać to Marcin Hałat, a towarzysząca mu sekcja rytmiczna to Krzysztof Gradziuk na perkusji i Maciej Garbowski na kontrabasie.. Okazało się też, ku mojej wielkiej uciesze, że muzyka, którą panowie zarejestrowali w nagraniowym studiu nie została jeszcze nigdzie wydana i gdyby była po stronie Fundacji Słuchaj taka wola, to zespół jest gotowy współdziałać.
I tak mamy zaszczyt zaprezentować podwójną płytę grupy The OWL zatytułowaną „On the Way” będącą jazzowym debiutem Marcina Hałata, skrzypka, który gra i myśli o muzyce inaczej niż reszta skrzypków, inaczej też niż oni brzmi i w inne miejsca zabiera swoich słuchaczy niż jego starsi i młodsi koledzy po fachu.

Tagi: