Myra Melford "Snowy Egret" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Muzyka pianistki i kompozytorki Myry Melford porusza się w kręgu amerykańskich idiomów bluesa, jazzu i tanecznych rytmów latynoskich, wskazując na lokalne inspiracje, unikając jednak popadania w pastisz. O tym jak brzmi przekonamy się 23-go października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, w Warszawie.

Najnowszym zespole Myry Melford - Snowy Egret towarzyszą jej Ron Miles (trąbka), Liberty Ellman (gitara), Stomu Takeishi (akustyczna gitara basowa) i Ted Poor (perkusja). Kwintet zadebiutował w 2012 roku koncertami w Nowym Jorku i Los Angeles, a w kolejnym występował min. w Paryżu i Amsterdamie. W listopadzie ubiegłego roku w San Francisco miała miejsce premiera multimedialnego przedstawienia Language of Dreams, które grupa realizowała od strony muzycznej. Myra Melford na początku lat ’90 zdobyła uznanie jako jedna z najciekawszych młodych pianistek jazzowych.

Jej poszukiwania muzyczne charakteryzuje nieustająca ciekawość i otwartość na nowe spotkania, co ma odbicie w jej charakterystycznym, osobistym stylu, w którym przeplatają się najróżniejsze wpływy - od chicagowskiego bluesa do Buddyzmu Zen i „filozofii organicznej” Franka Lloyda Wrighta. Artystka dużo nagrywała z jej wcześniejszymi formacjami - The Same River, Twice i Be Bread, kolektywem Trio M basisty Marka Dressera i perkusisty Matta Wilsona, a także min. z Martym Ehrlichem, Benem Goldbergiem i Hanem Benninkiem. Ostatnio wydała swój pierwszy solowy album Life Carries Me This Way, inspirowany rysunkami jej zmarłego przyjaciela Dona Reicha. Melford jest też laureatką wielu nagród min. prestiżowej Alpert Award in the Arts for Music (2012) i Doris Duke Performing Artist Award (2013). Od 2004 roku jest profesorem na U.C. Berkeley.

Snowy Egret jest kontynuacją wcześniejszego projektu artystki - Happy Whistlings inspirowanego trylogią urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano Historia Ognia, eksplorującą historię Ameryk. W najnowszym wcieleniu, z nowym zespołem oryginalne utwory zostały rozwinięte, odmiennie zaaranżowane i wzbogacone nowymi kompozycjami. ”Myra Melford najwyraźniej wkroczyła już w fazę , gdzie wszystko jej wychodzi”, napisał ceniony dziennikarz jazzowy Francis Davis w swoim wstępie do tegorocznej edycji Rhapsody Jazz Critics' Poll. Ostatnio media nazywały ją „jedną z najbardziej ekscytujących artystek na szerokiej scenie muzycznej” (Ehren Gresehover, At Length), „błyskotliwą i uniwersalną pianistką-kompozytorką” (Nate Chinen, New York Times) i „wizjonerką ” (Andrew Gilbert, Berkeleyside).

CO? –  Myra Melford "Snowy Egret"
KTO? – Myra Melford, Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi, Ted Poor
GDZIE? – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa
KIEDY? – 23/10/2015, 20:30
BILETY? – 50 zł

Tagi: