My Coma Dreams – niezwykły spektakl Freda Herscha na DVD

Autor: 
Redakcja

Od przeszło 25 lat Fred Hersch – znakomity pianista, kompozytor i improwizator – jest nosicielem wirusa HIV. Latem 2008, w wyniku powikłań związanych z chorobą. artysta zapadł w dwumiesięczną śpiączkę farmakologiczną. Gdy został z niej wybudzony okazało się, że w jego pamięci zapisały się sny i koszmary, które przeżył w czasie gdy pozostawał nieprzytomny. Jego wspomnienia posłużyły za libretto do spektaklu „My Coma Dreams”. 25 listopada, nakładem wydawnictwa Palmetto Records zapis tego multimedialnego widowiska ukaże się na płycie DVD.

Główną rolę w spektaklu My Coma Dreams gra śpiewający aktor Michael Winther. Na scenie towarzyszy mu 11-osobowy zespół Freda Herscha, z udziałem m.in. perkusisty Johna Hollenbecka, basisty Johnz Hébertz, trębacza Ralpha Alessiego, grającego na instrumentach stroikowych Adama Kolkera oraz krwartetu smyczkowego. Aktorom i muzykom towarzyszą animacje i wizualizacje komputerowe przygotowane przez Sarę Wickliffe i Eamonna Farrella. Spektakl składa się 8 części – 8 snów Freda Herscha.

A zaczęło się od kaszlu... Przeziębienie Herscha zaniepokoiło jego partnera, który zmusił go by zgłosił się na badanie do St. Vincent’s Hospital na Manhattanie. Infekcja zaatakowała wkrótce  cały organizm. Rozpoczęła się walka o życie muzyka. Lekarze uznali, że dla jego własnego dobra należy wprowadzić pacjenta w śpiączkę. Przez kolejne dwa miesiące Hersch przemierzał świat własnej fantazji, podczas gdy jego partner próbował nawiązać z nim kontakt, przyjmując jednocześnie kolejne, niepokojące diagnozy od opiekujących się pianistą medyków.
Hersch zaś spędzał czas a to w klatce, uwięziony w sąsiedztwie Theloniousa Monka, a to przemierzając nocą autorstradę za kierownicą vana a kiedy indziej tańcząc tango na pokładzie, jak twierdzi: niewiarygodnie luksusowego samolotu.

Data premiery płyty jest nieprzypadkowa – 1 grudnia obchodzony jest światowy dzień AIDS. Dochód ze sprzedaży płyty przekazany zostanie na rzecz Treatment Action Gruop – niezależnego badawczego think tanku działającego na rzecz walki i leczenia AIDS.
 

Tagi: