Muzyka natury na najnowszym albumie Steve'a Colemana i Five Elements

Autor: 
Redakcja

Po dwóch docenionych przez krytykę albumach Steve’a Colemana i prowadzonej przez niego formacji Five Elements nagranych dla Pi Recordings „Harvesting Semblances and Affinities” i “The Mancy Of Sound” na 26 marca nowojorska wytwórnia zaplanowała kolejną premierę albumu sygnowanego nazwiskiem saksofonisty, który będzie nosił tytuł „Functional Arrhythmias”.

Realizując swoje muzyczne wizje do nagrania materiału na najnowszą płytę Coleman zaprosił do obecnego składu Five Elements muzyków wcześniej zasilających szeregi zespołu: perkusistę Seana Rickmana i kontrabasistę Anthony Tidda, którzy dzięki doświadczeniu i intuicji doskonale odczytują intencje lidera formacji. Muzyka, którą Coleman tworzy wynika z fascynacji dźwiękami, które odnajduje w naturze i jest niejako próbą odtworzenia świata tych brzmień. Tak jest i w przypadku najnowszego albumu. „Functional Arrhythmias”, który jest próbą odtworzenia w brzmieniu rytmicznych interakcji zachodzących pomiędzy takimi systemami biologicznymi sterującymi ludzkim ciałem jak układ krążenia, układ nerwowy, czy oddechowy i odzwierciedlenia w muzyce wpływu zewnętrznych bodźców na te relacje.

Inspiracji do powstania muzyki w takim oto kształcie dostarczył Colemanowi perkusista Milford Graves, który od lat zajmuje się oddziaływaniem muzycznych struktur na funkcjonowanie ciała i tematyką holistycznego uzdrawiania poprzez dźwięki. Każdą z czternastu kompozycji rozpoczyna partia saksofonu lub wokalna, wizualizujące dźwiękiem fizyczność biologicznych struktur,  które następnie dopełnia gra pozostałych muzyków, w rezultacie tworząc całościowy obraz twórczych poszukiwań i zamysłów saksofonisty. Steve Coleman wielokrotnie podkreśla, że jego pragnieniem jest możliwość odtwarzania w muzyce przejawów natury, a najnowszy projekt jest jednym z przykładów tych dążeń. „Wszystkie czynności ludzkiego ciała połączone są w cudowny sposób, podobnie jak wielka muzyczna kompozycja, której struktura bezustannie poddawana jest zmianom w wyniku interakcji  z otoczeniem”.

1. Sinews                    

2. Medulla-Vagus             

3. Chemical Intuition                    

4. Cerebrum Crossover                  

5. Limbic Cry            

6. Cardiovascular                     

7. Respiratory Flow              

8. Irregular Heartbeats                 

9. Cerebellum Lean               

10. Lymph Swag (Dance of the Leukocytes)               

11. Adrenal, Got Ghost                  

12. Assim-Elim               

13. Hormone Trig               

14. Snap-Sis