Music To Silence To Music – A Biography of Henry Grimes trafi do sklepów w listopadzie

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Historia Henry’ego Grimesa jest owiana tajemnicami. W latach 50. i 60 był prominentnym młodym kontrabasista, który wspomagał swoim talentem z jednej strony takich muzyków jak Lee Konitz, z drugiej Don Cherry.  Grywał z wielkimi świata jazzu jak Monk czy Mingus i z tymi, którzy na jazzowy Olimp dopiero się wspinali, jak Archie Shepp, Albert Ayler czy Pharoah Sanders.  A potem, w latach 70. zniknął nie tylko z jazzowej sceny, ale i w ogóle. Choć nikt nie był na jego pogrzebie, to jednak też nikt nie widział go żywego.

Odnalazł się trzy dekady później. Co się z nim wówczas działo, trochę wiemy, bo od tamtego czasu kilka zagadek rozwiązali dziennikarze, którym pan Grimem udzielił wywiadów. Pomimo to tych tajemnic jest jednak ciągle wiele.

Jest też dobra nowina. Już wkrótce sporo z nich tajemnicami pewnie przestanie być. Na rynku wydawniczym ukazuje się książka biograficzna poświęcona Henry’mu Grimesowi. Zatytułowana będzie "Music To Silence To Music – A Biography of Henry Grimes", wyda ją jeszcze w tym roku Northway Books, Napisała ją mieszkająca w Niemczech, a urodzona z Zurychu historyk Barbara Ina Frenz, znan m.in z publikacji w niemieckim magazynie jazzoawym Jazzpodium, a wstępem opatrzył  sam wielki Sonny Rollins.