Momo Kodama - Point and Line – od Debussy’ego do Hosokawy

Autor: 
Redakcja (materiały wydawcy)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Urodzona w Osace, wykształcona w Conservatoire National Supérieur de Paris, Momo Kodama – artystka której kwalifikacje, pozwalają jej śmiało i z powodzeniem sięgać do muzyki zarówno z perspektywy Wschodniego i Zachodniego jej rozumienia nagrała nową płytę.

Album zatytułowany jest Point and Line, a Momo zestawia na nim etiudy Claude’a Debussy (1862-1918) i Toshio Hosokawy (urodzonego w 1955).Obydwaj kompozytorzy byli muzycznymi podróżnikami. Debussy  szukając inspiracji często spoglądał w stronę orientu, Hosekawa w swoich kompozycjach współczesnych łączy natomiast elementy muzyki japońskiej z tradycją europejską. Momo Kodama: “W muzyce Toshio Hosokawy odnajduję element bliskie twórczości Debussy’ego: swobodę formalną i barwę, pewien zmysł poetycki, szeroki zakres liryki i dynamiki pomiędzy medytacją a wirtuozerskim zacięciem, światłem a cieniem, szerokimi gestami a wyrafinowanym minimalizmem. 

Point and Line jest drugim albumem pianistki w ECM, po szeroko docenionym  La vallée des cloches, z muzyką Ravela, Takemitsu i Messiaena, o którym w American Record Guide pisano. “ nieskazistelna technika Kodamy oraz łatwość, z jaką wypracowuje krystaliczne brzmienie są urzekające. “

Tagi: