Mocne otwarcie nowego sezonu Made in Chicago

Autor: 
Redakcja

Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, sezon koncertowy tegorocznej edycji Made in Chicago w lutym zainauguruje projekt perkusisty Denisa Fourniera ‘Watershed’ natomiast w marcu na scenie Pawilonu Nowej Gazowni zagra Ingrid Laubrock’s Anti-House m.in. z liderką na saksofonach i Mary Halvorson na gitarze.

Jeżeli można mówić o nowym i oryginalnym brzmieniu we współczesnym jazzie to z pewnością w odniesieniu do muzyków z kręgu nowojorskiego „downtown” takich jak Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Jessica Pavone czy Ingrid Laubrock. Wszyscy oni odebrali lekcje u Anthony Braxtona, z którym nadal koncertują. Tworzą rodzaj artystycznego kolektywu, lojalnie wspierają własne projekty, zasilają składy swoich zespołów i poruszają się w obrębie podobnej ale też bardzo różnorodnej estetyki. To łączy ich a tradycją chicagowskiej AACM. Wspólny projekt młodych muzyków tych dwóch scen „Living By Lanterns” został zaprezentowany podczas ubiegłorocznego festiwalu Made in Chicago.

Podobieństw jest wiele - jak w muzyce z kręgu AACM - fragmenty nieskrępowanej improwizacji free sąsiadują z precyzyjnymi kompozycjami. Proste melodie przeplatają się ze skomplikowanymi aranżacjami. Jednak w wykonaniu nowojorczyków jazz często bliższy jest chropowatemu brzmieniu i energii avant rocka. Przedsmakiem takiej estetyki był koncert Mary Halvorson Group podczas ubiegłorocznego festiwalu Made in Chicago.
W marcu tego roku najnowszy nowojorski jazz usłyszymy w wykonaniu Ingrid Laubrock’s Anti-House z Ingrid Laubrock na saksofonach, Mary Halvorson na gitarze elektrycznej, Kris Davis przy fortepianie, Seanem Conly na kontrabasie i Tomem Raineyem przy perkusji.

Made in Chicago

13.02.2013 - Watershed

Scena Na Piętrze, Poznań,  g. 20:30

17.03.2013 - Ingrid Laubrocks Anti-House

Pawilon Nowa Gazownia, Poznań, g. 20:30