Mnemotaksja Piotra Damasiewicza rusza w Polskę

Autor: 
Redakcja

Piotr Damasiewicz Quartet rusza w Polskę z muzyką z płyty „Menmotaksja”. Album powstał jako efekt trzech dni nagrań we wrocławskim Kościele Chrześcijan Baptystów jako podsumowanie trzyletniej muzycznej przyjaźni i wspólnej podróży czterech młodych muzyków: Damasiewicza, Gerarda Lebika, Wojciecha Romanowskiego i Macieja Garbowskiego.

Tak o albumiem "Mnemotaksja" pisze na naszych łamach Maciej Karłowski: Chwilami majestatyczna, chwilami mająca charakter żarliwej modlitwy. Piotr Damasiewicz wspomina tamte czasy, tamte granie, w taki sposób „musieliśmy to grać, ale nie wiedzieliśmy co to jest”. Jeśli nawet tak było to nie umniejsza to w żaden sposób tej muzyce. Muzyce prostej i natchnionej, której najważniejszą zaletą jest w moim odczuciu to, że wypływa nie tyle z doszlifowanej do końca, konsekwentnej koncepcji kompozytorskiej, co z jakiegoś wewnętrznego przymusu zagrania właśnie tak nie inaczej.

Trębacz Piotr Damasiewicz jest jednym z najciekawszych młodych improwizatorów dzisiejszej sceny. Jego kompozycję „Hadrony” doczekała się statuetki Fryderyka za jazzowy debiut roku 2013. Wielkim uznaniem cieszą się jego projekty wydane nakładem oficyny For Tune: Power Of The Horns czy kwartet Imprographic. Damasiewicz jest też częścią międzynaorodowej platformy JazzPlaysEurope. Współpracuje także m.in. z muzykami z portugalskiego z Red Trio.

Koncerty odbędą się w następujących terminach:
22 maja - Kościół Ewangelicko-Reformowany, al. Solidarności 76a, Wraszawa
25 maja - Kościół Chrześcijan Babtystów ul. Lukasińskiego 20, Wrocław
6 czerwieca -  Klasztor Pocysterski, Cieplice