Miller/Możdżer/Namysłowski na serii koncertów w Polsce

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Listopadowa trasa koncertowa Miller/Możdżer/Namysłowski to seria (przynajmniej) dwóch koncertów w jednym. Marcus Miller zaprezentuje materiął  z płyty „Afrodeezia”. Z kolei Leszekowi Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą Zohar Fresco i Lars Danielsson. Gość specjalnym będzie sam Zbigniew Namysłowski. Pierwszy koncert odbędzie się 17-go listopada w Sali Ziemi, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  

Jak doszło do wspólnej trasy Miller/Możdżer/Namysłowski? W 1978 roku 19-letni Marcus Miller wziął udział w nowojorskiej sesji nagrania napisanego trzy lata wcześniej (już) przeboju Zbigniewa Namysłowskiego „Kujawiak goes funky”. Kompozycja i cała sesja zapadła w pamięci Marcusa do tego stopnia pozytywnie, że 36(!) lat później, na jego własną prośbę, dyrektor artystyczny gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts Krzysztof Materna umożliwił ponowne (wspólne z Z. Namysłowskim i L. Możdżerem) wykonanie tego utworu podczas finału widowiska Esperanza+, 16 sierpnia 2014 roku na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego samego wieczoru powstał pomysł wspólnej polskiej trasy Miller/Możdżer/Namysłowski.

O swoim ostatnim albumie Marcus Miller mówi: „Afrodeezia to moja muzyka. Pokazuje kim dzisiaj jestem: muzykiem otwartym, zawsze czujnym, muzykiem, który swoją prawdziwą osobowość odkrył około 10 lat temu, ale który wciąż się rozwija. Jestem dumny z mojego młodego zespołu: Alexa Hana na saksofonie, Adama Agati’ego na gitarze, Bretta Williamsa na klawiszach i Louisa Cato na perkusji. To ścisła egzekutywa albumu Afrodeezia, wokół nich poruszają się fantastyczni soliści z różnych krajów. Wkład ich wszystkich tworzy nową dynamikę mojej muzyki. Są tu brzmienia, których mogliście jeszcze nigdy nie słyszeć: instrumenty takie jak kora, gimbri, cała grupa perkusjonalii...”

Trasa Miller/Możdżer/Namysłowski:

17.11 Poznań / Sala Ziemi / Międzynarodowe Targi Poznańskie        
18.11 Warszawa / Torwar                        
19.11 Katowice / Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia 
20.11 Wrocław / Narodowe Forum Muzyki 
21.11 Gdynia / Arena 

Tagi: