Mikołaj Trzaska ze Złotymi Lwami za muzykę do „Pod mocnym Aniołem”

Na 39 Festiwalu Filmowym w Gdynii nagroda za najlepszą muzykę do filmu trafiła do saksofonisty i improwizatora - Mikołaja Trzaski, za obraz „Pod mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Grand Prix festiwalu nagrodzono „Bogów” w reżyserii Łukasza Pawlikowskiego.

Od premiery „Domu złego” w 2009 roku Wojciech Smarzowski słyszy w swoich kolejnych filmach muzykę Mikołaja Trzaski. Muzyka z ich drugiego wspólnego filmów - „Róży” - ukazała się na płycie, w postaci nagrania koncertowego z katowickiego Off Festiwalu. Tak o tej muzyce pisał na naszych łamach Piotr Rudnicki:

Przy maksymalnej dyscyplinie Mikołaj Trzaska potrafił zwięźle i przy użyciu najprostszych środków, w kilku zaledwie tonach zawrzeć potężną dawkę emocji i opowiedzieć historię pełną piękna i tragedii zarazem - tę samą, która półtorej roku temu zrobiła tyle zamieszania w świecie filmu.

„Drogówka” przyniosła Trzasce nominację do Orłów. Teraz „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie książki Jerzego Pilcha wyróżniono Srebrnymi Lwami dla Smarzowskiego i producenta filmu Jacka Rzehaka, najlepszy montaż - dla Pawła Laskowskiego - i właśnie muzykę - dla Mikołaja Trzaski. 

Gratulujemy!

Tagi: