Miguel Zenón zapowiada nową płytę - Típico

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Típico, nowy album Miguela Zenona jest przede wszystkim uhonorowaniem pracy jego długoletniego kwartetu. Podczas gdy poprzednie płyty w różny sposób badały dziedzictwo tradycji muzycznych Puerto Rico, nowy album to rzecz dużo bardziej intymna. „Pisząc ten materiał myślałem o tym, co znaczą dla mnie moi muzycy i o tym, jak rozwijaliśmy wspólny język, definiujący muzykę grupy” opowiada Zenón

Język ten rozwijał się przez z górą dekadę i jest sumą jezyków pracujących z Zenonem artystów: pianistą Luisem Perdomo, basistą Hansem Glawischnigiem oraz perkusistą Henrym Cole'em, któzy choć grają ex definitio modern jazz, wyrafinowany instrumentalnie i złożony rytmicznie oraz harmonicznie, to jednak każdy z nich wypowiada się swoim własnym dialektem, wyróżniającym ich spośród innych.

"'Típico' odnosi się do czegoś właściwego dla danego regionu czy grupy ludzi, lub do specjalnej więzi łączącej grupę osób” – wyjaśnia Zenón.

Nieprzypadkowo ostatnie trzy utwory nazwane są od części drzewa. „O zespole myślę jako o drzewie, o ludziach, którzy wspólnie tworzą żywy organizm” W metaforze Zenóna tkwi część prawdy – na Típico słychać, jak żywą była od samego początku nieustannie ewoluująca muzyka kwartetu.

Warto dodać, że album powstał dzięki wsparciu miłośników talenu Miguel Zenona i sfinansowany został wyłączie dzięki ich finansowym dotacjom gromadzonym przez Kickstarter. 

Tagi: