Michał Wróblewski Trio w trasie z Terencem Blanchardem!

Autor: 
Redakcja

Sytuacja to niemal niewiarygodna! Terence Blanchard, jeden z najbardziej znanych trębaczy jazzowych na świecie, zdobywca 5 nagród Grammy, autor muzyki do filmów Spike’a Lee wyrusza w trasę z młodym polskim pianistą Michałem Wróblewskim oraz jego trio! W środę, 6 listopada zespół zagra w katowickiej Hipnozie!

Terence Blanchard jest muzykiem jazzowym - co w dzisiejszych czasach nie jest wcale deklaracją tak oczywistą. Nie tylko dlatego, że urodził się w Nowym Orleanie, gdzie jego podwórkowym koleżką był m.in. Wynton Marsalis, który parę lat później rekomendował go na swojego następce w The Jazz Messangers Arta Blakey’a. Nie tylko dlatego, że jego płyty ukazują się pod skrzydłami Blue Note Records a on sam pełni zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego Thelonious Monk Institute of Jazz. Trafnie nazywa się jego książkowa biografia: The Contemporary Cat - oto właśnie on: Terence Blanchard. Jego muzyka wpisała się m.in. za sprawą filmów Spike’a Lee - choćby takich jak „Malcolm X” czy „Get on the bus” - czy jego własnych projektów, jak album „Requem for Katrina” czy niedawno wystawiona opera „Champion” w obraz współczesnej kultury amerykańskiej - ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy czarnych Amerykanów. 

Choć Blanchardowa wizja jazzu nie oddala się daleko od tradycji, tym silniej buduje ona most między zaangażowaniem tej muzyki w latach 50tych i 60tych z współczesnością.

Michał Wróblewski - rocznik 1983 - jest pianistą jazzowym i kompozytorem, absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. W 2010 r., wraz z prowadzonym przez siebie trio, zdobył I nagrodę na konkursie młodych talentów jazzowych Jazz Juniors. odbywającym się w Krakowie. W tym samym roku ukazał się pierwszy album jego tria pt. "I Remember". W tym roku na sklepowe półki trafił jego kolejny krążek - „Jazz i Orkiestra”. Pianiście towarzyszy tu m.in. Maciej Obara, Michał Jaros (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Szymona Bywalca. 

Na koncercie usłyszymy utwory pochodzące z najnowszej płyty Terence'a Blancharda "Magnetic" oraz nowe kompozycje Michała Wróblewskiego. Wspólna trasa ma być przyczynkiem do planowanej na grudzień wspólnej sesji nagraniowej polskiego tria z amerykańskim mistrzem. 

CO? Michał Wróblewski Trio feat. Terence Blanchard
KTO? 
Terence Blachard - trąbka
Michał Wróblewski - fortepian
Michał Jaros - kontrabas
Paweł Dobrowolski - perkusja
GDZIE? Katowice, Jazz Club Hipnoza, Plac Sejmu Śląskiego 2
KIEDY? 6 listopada 2013, godzina 20:00
BILETY? 30 PLN

Zepsół będzie można także usłyszeć jeszcze: 7 listopada Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i 8go listopada w Filharmoni Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim. 

Tagi: