Międzynarodowy konkurs pamięci Jarka Śmietany - jeszcze przez tydzień można się zgłaszać

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Już tylko niespełna tydzień pozostał na zgłoszenia do I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Impreza, której patronują giganci jazzowej gitary odbędzie się w Krakowie na początku lipca. Zgłoszenia do konkursu nadsyłać można tylko do 15 kwietnia!

Kim był pan Jarosław, na pewno pamiętacie. Debiutował u boku najjaśniejszych gwiazd, dość szybko jednak sam wpisał się do annałów historii polskiego jazzu jako wódzwłasnych zespołów. Charyzmatyczny bandleader (Extra Ball, Sounds), znakomity kompozytor i aranżer. Współpracował i nagrywał płyty z tuzami świata jazzu, wśród których byli m.in.: Art Farmer, John Abercrombie, Gary Bartz, Hamiet Bluiett, Eddie Henderson, Zbigniew Seifert czy Zbigniew Namysłowski. Jego muzyka nasycona była bluesem, miała ekspresję rocka i płynność bebopowej frazy. Gitara nie miała przed nim tajemnic, stając się w jego rękach narzędziem, którym przekazywał to, co grało mu w duszy. Na polskiej scenie przez wiele lat nie miał sobie równych, co potwierdzały doroczne ankiety czytelników „JAZZ FORUM” - przez ponad trzy dekady Śmietana królował w nich jako najwybitniejszy polski gitarzysta jazzowy.

Podziwiany był zresztą nie tylko w Polsce, goszcząc chyba na wszystkich krajowych festiwalach i imprezach jazzowych, ale również zagranicą (m.in.North See, Jazz Yatra, Jazz Umbria, Reno Jazz Festival). Zyskał także popularność dzięki znakomicie układającej się współpracy ze słynnym brytyjskim skrzypkiem Nigelem Kennedym, z którym koncertowali wspólnie w Europie i na świecie. Zarejestrował kilkadziesiąt znakomitych płyt, w tym ponad 30 autorskich. Zmarł 2 września 2013 r., po wielomiesięcznej walce z ciężką chorobą.

W hołdzie temu wspaniałemu artyście Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta i Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami organizuje I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany.

O prestiżu odbywającej się po raz pierwszy imprezy, ale także o wielkiej estymie, jaką darzono polskiego gitarzystę na świecie świadczyć mogą nazwiska artystów zasiadających w jury Konkursu. To międzynarodowe gwiazdy jazzowej gitary, artyści, którzy przyjmując zaproszenie organizatorów Konkursu chcą również złożyć hołd wybitnemu polskiemu artyście, z którym się przyjaźnili i współpracowali. Są wśród nich m.in. amerykańscy giganci gitary: John Abercrombie, Mike Stern i Ed Cherry, a także polscy wirtuozi tego instrumentu: Marek Napiórkowski i prof. Karol Ferfecki. Skład jury uzupełni ponadto wieloletni muzyczny przyjaciel Śmietany – legendarny pianista i organista Wojciech Karolak oraz prezes Fundacji My Polish Heart i dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witold Wnuk.

Pierwsza edycja Konkursu odbędzie się w Krakowie w dniach 1-4 lipca 2015 r. W jego programie znajdą się otwarte dla publiczności przesłuchania uczestników, codzienne jam session w Piwnicy pod Baranami, a także uroczysty koncert finałowy.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 15 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem strony www.smietanacompetition.com

Na podstawie nadesłanych nagrań jury wybierze 10-15 najlepszych muzyków, którzy zaproszeni zostaną na rozpoczynające się 1 lipca przesłuchania w Krakowie. Zwycięzców poznamy 4 lipca podczas finałowej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 17.000 USD.

Nagrodę specjalną ufunduje ponadto rodzina patrona Konkursu - Anna i Alicja Śmietana.

Przesłuchania konkursowe i koncert galowy będą rejestrowane i transmitowane online.

Na stronie konkursu zorganizowany zostanie ponadto plebiscyt, w którym publiczność wybierze najlepszego muzyka startującego w konkursie. Otrzyma on nagrodę publiczności i wystąpi podczas finałowej gali.

 

Szczegóły i regulamin Konkursu dostępne na stronie: www.smietanacompetition.com

a także na profilu www.facebook.com/smietanacompetition