Międzynarodowy konkurs - pamięci Jarka Śmietany

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Światowe gwiazdy i młodzi gitarzyści z całego świata ponownie spotkają się na konkursie poświęconym jednemu z najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych. 28 czerwca rozpoczyna się II Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany w Krakowie.

- Powołaliśmy do życia Konkurs im. Jarka Śmietany przede wszystkim po to, aby uczcić pamięć naszego wspaniałego gitarzysty i jazzmana. Ale nie tylko! Do pierwszej edycji konkursu zgłosili się młodzi artyści z ponad 20 krajów. Ci, którzy zakwalifikowani zostali do półfinałów musieli sięgnąć do muzycznych archiwów i przygotować aranżacje utworów Jarka Śmietany. Wierzymy, że większość tych gitarzystów na stałe już włączy te utwory do swojego repertuaru, a my przyczynimy się w ten sposób do promocji wspaniałej muzyki Jarka daleko poza granicami naszego kraju – podkreśla Witold Wnuk, pomysłodawca konkursu i prezes Fundacji My Polish Heart.

Konkurs poświęcony pamięci Jarka Śmietany już po raz drugi organizuje Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta oraz Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku, a zwycięzcą międzynarodowego pojedynku został wówczas Polak Szymon Mika, który odnosi obecnie coraz większe sukcesy na scenach krajowych i zagranicznych.

Do tegorocznej, II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany zgłoszenia nadesłali młodzi muzycy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Ukrainy i Armenii.

Do przesłuchań konkursowych, które rozpoczną się w Krakowie 28 czerwca, komisja kwalifikacyjna w składzie: prof. Karol Ferfecki, Witold Wnuk, Antoni Dębski, Rafał Sarnecki zakwalifikowała 12 artystów. W gronie tym jest 7 Polaków oraz 5 gitarzystów zagranicznych. Oto ich nazwiska:

Andrzej Gondek (Polska)

Łukasz Kokoszko (Polska)

Dawid Kostka (Polska)

Jakub Mizeracki (Polska)

Gabriel Niedziela (Polska)

Jonasz Stępień (Polska)

Mateusz Szczypka (Polska)

Giovanni Di Carlo (Włochy)

Sean Clapis (USA)

Yuto Kanazawa (USA)

Robert Luft (Wielka Brytania)

Igor Osypov (Niemcy)

 

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sali koncertowej PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9) w dniach 28-30 czerwca.

Walczących o konkursowe trofea młodych artystów oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiadać będą dwaj amerykańscy giganci jazzowej gitary: wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany z zespołów Blood, Sweat & Tears i współpracy z Milesem Davisem Mike Stern oraz pochodzący z Nowego Jorku Peter Bernstein, który obok spektakularnej kariery solowej pojawiał się u boku takich gwiazd jak Diana Krall, Sonny Rollins, Lee Konitz, Joshua Redman czy Jimmy Cobb. Podobnie jak przed dwoma laty konkursowiczów oceniać również będzie polski wirtuoz gitary Marek Napiórkowski oraz ceniony pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach profesor Karol Ferfecki. Jury obradować będzie pod przewodnictwem założyciela i dyrektora konkursu Witolda Wnuka.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 35.000 PLN.

Nagrodę specjalną ufunduje ponadto rodzina patrona Konkursu - Anna i Alicja Śmietana.

Zwycięzców Konkursu poznamy podczas finałowej gali, która odbędzie się 1 lipca w Filharmonii Krakowskiej. Jej gwiazdami będą nie tylko laureaci jazzowych zmagań, ale też zasiadający w jury konkursu artyści: Mike Stern, Peter Bernstein i Marek Napiórkowski.

Organizatorzy zapraszają również na jam sessions, z udziałem uczestników konkursu i zaproszonych gwiazd. Spotkania te odbywać się będą co wieczór w Piwnicy pod Baranami.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany odbywa się w cyklu dwuletnim, na przemian z Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta.

 

Szczegółowe informacje: www.smietanacompetition.com 

Tagi: