Melting Pot Made in Wrocław oraz Dzień Węgierski na Jazztopadzie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

20-go listopada, w ramach 13. edycji festiwalu Jazztopad, we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, o godzinie 16:00 odbędzie się Melting Pot Made in Wrocław. Tego samego dnia o godzinie 19:00, w ramach Dnia Węgierskiego usłyszymy Lukács Miklós Trió oraz Grencsó Open Collective.

Improwizacja – w której dzieło powstaje na bieżąco w trakcie jego wykonywania, zaś mistrzostwo artysty nie pozwala sztuce przemienić się w chaos – jest istotą jazzu. Kolejne spotkanie w laboratorium Melting Pot odbędzie się pod znakiem improwizacji wyjątkowej, bo muzyczno-wizualnej: jednocześnie z koncertem będzie powstawał na żywo komiks autorstwa Leny Czerniawskiej. Muzyka i obraz będą wpływać na siebie wzajemnie – dokąd poprowadzą muzyków i rysowników ścieżki improwizacji?

Specjalny dzień węgierski na Jazztopadzie to okazja do spotkania z różnymi odcieniami muzyki z kraju na Dunajem. Saksofonista, flecista i klarnecista Istvan Grencsó to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci węgierskiej jazzowej awangardy. Obecny na scenie od lat 70., miał okazję współpracować m.in. z Peterem Brötzmannem, a ostatnio – z Rudim Mahallem, z którym nagrał świetnie przyjęte płyty. Na Jazztopadzie wystąpi ze swoim kwartetem Grencsó Open Collective.

Koncert Miklósa Lukácsa, którego publiczność NFM zna z wykonania suity Charlesa Lloyda – Wild Man Dance, to z kolei pokaz wirtuozerii na nieczęsto spotykanym w jazzie instrumencie, jakim są cymbały. Charakterystyczne dla  projektów Lukácsa są nawiązania do muzyki środkowoeuropejskiej, a zwłaszcza do tradycji romskiej; na scenie NFM zobaczymy go w trio Cimbiozis, gdzie gra z Györgym Orbánem i Istvánem Baló.

CO? - 13. Jazztopad: Melting Pot Made in Wrocław / Dzień Węgierski
KTO? - Melting Pot Made in Wrocław: Mateusz Rybicki, Lena Czerniawska / A.M.P. Trio: Máté Pozsár , Péter Ajtai, Szilveszter Miklós / Dzień Węgierski: Lukács Miklós Trió CimbiozisMiklós Lukács, György Orbán, István Baló / Grencsó Open Collective: István Grencsó, Máté Pozsár, Róbert Benkő, Szilveszter Miklós 
GDZIE? - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? - 20/11/2016, 16:00 /19:00
BILETY? - Melting Pot Made in Wrocław: Normalny - 20 zł / Ulgowy – 10 zł / Dzień Węgierski: VIP – 70 zł / Normalny - 50 zł / Ulgowy – 30 zł

 

Tagi: