Medeski Martin & Wood na żywo już w tym tygodniu

Autor: 
Redakcja

Wielkimi krokami zbliżają się dwa koncerty amerykańskiego tria Medeski Martin & Wood.  19 kwietnia MM&W zagra w ramach Ery Jazzu w warszawskim Palladium oraz 22 kwietnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Trio posiada znakomitą umiejętność wplatania nowoczesnych brzmień jazzowych w stylistykę modern jazzu, fusion i jazzowej awangardy. Niepowtarzalny styl, niebanalne pomysły oraz wielobarwne, energetyczne improwizacje stanowią element charakterystyczny grupy. Wykonują kompozycje własne, a także standardy jazzowe.

W ich muzyce słychać największych: Jamesa Browna, Duke'a Ellingtona, Sun Ra, Johna Coltrane'a, Sly and Familly Stone, Herbiego Hancocka, Weather Report, EL&P, Hendrixa i oczywiście legendę jazzowych organów,  Jimmy'ego Smitha. Zespół MM&W już od początku swojej kariery, w 1992 roku, szybko ewoluował. Jednak uzupełnienie fortepianu o organy Hammonda oraz wzbogacanie brzmienia o kolejne analogowe instrumenty klawiszowe, takie jak: Mellotron, Moog, Melodica, Clavinet czy Rhodes dała początek prawdziwej MM&W-manii. Na swoim koncie mają 23 płyty, liczne koncerty i trasy koncertowe. Występowali na najbardziej prominentnych scenach jazzowych na świecie oraz brali udział w najważniejszych festiwalach.

Billy Martin mówi: „sukcesem zespołu jest to, że podziwiamy siebie nawzajem, stanowimy rodzinę i jesteśmy po prostu przyjaciółmi, którzy uwielbiają improwizację, dobrą zabawę i eksperymenty muzyczne”, a John Medeski dodaje: jesteśmy zespołem, staramy się stworzyć pewną energię razem. Staramy się dotrzeć do określonego miejsca i publiczności. W każdym miejscu jest inaczej i to się czuje. Staramy się być na to jak najbardziej otwarci”.

19.04.2012, Warszawa

Klub Palladium, godz. 20:00

22.04.2012, Chorzów

Teatr Rozrywki, godz. 19:00