Mazolewski/Gonzalez Quintet „SHAMAN” - premiera płyty i trasa

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Anna Rezulak

W marcu 2013 odbędzie sie premiera nowego projektu Wojtka Mazolewskiego w kooperacji z amerykanskim muzykiem Dennisem Gonzalezem. Wydarzenie to obejmuje premierę płyty Mazolewski/Gonzalez Quintet pt. "SHAMAN" wydanej w oficynie ForTune Records oraz 2 koncerty promocyjne. 11.03 Warszawa - Klub Powiększenie godz. 20:00 - 15.03 Sopot - MCKA Zatoka Sztuki godz. 20:00

Płyta zawiera nagranie studyjne, które odbyło się w Studio Im. Agnieszki Osieckiej podczas poprzedniej wspólnej trasy koncertowej. Na album składają się kompozycje autorskie liderów, np. podniosły Dennisowski “Hymn for Julius Hemphil” czy liryczny utwór Wojtka “Shaman/New Comer”. Całość dopełnia klasyka polskiego jazzu w postaci dwóch utworów Krzysztofa Komedy pt “Astigmatic” , “Pushing the Car” w oryginalnych, współczesnych wersjach.
Ciekawostką na tej płycie jest zapewne inspirowany Komedowskim “Sztandarem”  punkowy temat Mazolewskiego pt “FLAGA”. Muzyków połączyła wspólna miłość do płyt Polish Jazzu i duchowe poszukiwania. To magiczne spotkanie. Wojtek Mazolewski nazywany od wczesnych lat działalności “Szamanem niskich tonów” znalazł sobie genialnego partnera.

Dennis Gonzalez pochodzi z Meksyku i jest szamanem. Jego doświadczenia i zdolności nadają ich muzyce niepowtarzalnego kolorytu. Z połączenia meksykańsko- amerykańskich wibracji z polska słowiańską duszą wszyła bardzo intensywna i energetyczna muzyka. Z wspólnych pasji i zainteresowań - wielka przygoda i przyjaźń.

SKŁAD
Dennis Gonzalez - trumpet  Wojtek Mazolewski - bass Marek Pospieszalski - sax Joanna Duda - piano Qba Janicki - drums

Dennis Gonzalez
Muzyk, kompozytor, artysta wizualny, dziennikarz radiowy, pisarz i pedagog mieszkający w Dallas. Od 1979 roku wydał 40 płyt. Jego międzynarodowa kariera jazzowa rozpoczęła się w Dallas, gdzie zagrał z takimi muzykami jak John Purcell, Prince Lasha, John Blake, Ronnie Burrage, Charlie Burnham, Warren Benbow, Pheeroan ak Laff oraz Kelvyn Bell. W Nowym Orleanie pracował z Kiddem Jordanem, Alvinem Fielderem oraz z Timem Greenem, a w Kalifornii połączył swoje siły z Sunshipem Theusem, Henry’m Franklinem, Johnem Carterem, Michaelem Sessionsem, Nelsem Cline’m i Alexem Cline’m. W Europie współpracował z takimi muzykami jak: Kazimierz Jonkisz, Louis Moholo-Moholo, Keith Tippett, Bugge Wesseltoft, Sidsel Endresen, Nils Petter Molvaer, John Stevens oraz Dudu Pukwana. W tym roku tworzone przez Gonzalesa i jego dwóch synów, Aarona i Stefana, trio Yells at Eels obchodzi dwunastą rocznicę istnienia. Gonzales od 21 lat produkuje programy radiowe dla publicznego ogólnokrajowego radia KERA-FM w Dallas.

Wojciech Mazolewski
Trójmiejski kompozytor i basista  młodego pokolenia. Ma na koncie kilkadziesiąt albumów wydanych w Polsce, USA, Japonii i na Ukrainie. Ze swoimi zespołami Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet koncertuje na całym świecie (Argentyna, Chile , Peru, Meksyk, Indie, Afryka, Azja i Europa). Założył wiele znaczących projektów, które wzbogaciły oblicze polskiej muzyki min Bassisters Orchestra, Freeyo czy wspomniane już Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet.  Prowadzi programy radiowe i propaguje muzykę za co otrzymał wiele wyróżnień: Mateusz Polskiego Radia czy Osobowość Radiowa Roku 2010. Komponuje muzykę do filmów spektakli teatralnych i audiobooków . Ostatnio zrealizował z Audioteką powieść Filipa K. Dicka: Blade Runner w systemie binauralnym, co odbiło się szerokim echem.  Zanim zaczął grać muzykę improwizowaną, grał punk rocka. Współtworzył scenę Yassową grajac z  takimi muzykami Jacek Olter, Mazzoll, Mikołaj Trzaska, Tymon Tymanski, a także środowisko warszawskie z Maciem Morettim czy Marcinem Maseckim. Uczestniczył w projektach z takimi muzykami jak Peter Kowald, Tim Berne czy Cobra: John Zorn. 

Tagi: