Matthew Shipp w interakcji z fortepianem w niezależnym projekcie „The Composer”

Autor: 
Redakcja

Amerykańska artystka i reżyser – Barbara Januszkiewicz - której projekt łączący muzykę jazzową i malarstwo spotkał się z uznaniem The American Jazz Museum, otrzymała wsparcie tej organizacji dla swojego nowego projektu. W kooperacji z wybitnym przedstawicielem jazzowej awangardy Matthew Shippem powstanie niezależny obraz filmowy pt. „The Composer”, będący artystyczną wizją relacji zachodzących pomiędzy muzykiem a instrumentem. Do wspólnej realizacji tego projektu artyści zapraszają fanów muzyki improwizowanej oraz wielbicieli unikalnego talentu amerykańskiego pianisty. 

Projekt na platformie Kickstarter

 

W jednym z wywiadów Matthew Shipp wspominając Glenna Goulda powiedział, że pianista sprawiał, iż fortepian oddychał. Niczym nieograniczona przestrzeń dla wielobarwności i pełni wybrzmiewających dźwięków, jakie Shipp wydobywa w osobistej konwersacji ze swoim instrumentem, sposób, w jaki wprawia w drgania struny fortepianu, wywołują odczucia czegoś znacznie mniej namacalnego, niż sam oddech. Chwilami ma się wrażenie uczestniczenia w akcie uniesienia, sięgającego najwyższych poziomów ekspresji, wyznaczającej kierunki nadświadomie powstających w umyśle pianisty obrazów muzycznych.

Bez wątpienia zestawienie dwóch niepowtarzalnych osobowości, jakimi odznaczają się Januszkiewicz i Shipp, zapowiada powstanie filmu, naznaczonego artyzmem na wysokim poziomie. W trwającym około 60 minut filmie Matthew Shipp zasiądzie za klawiaturą jednego z piękniejszych instrumentów klawiszowych, fortepianu pochodzącego z włoskiej manufaktury Fazioli, charakteryzującego się czystym, dziewiczym dźwiękiem. Ukazanie połączenie wytrawnego pianisty i perfekcyjnie nastrojonego fortepianu w arcywysublimowanej interakcji, zachodzącej pomiędzy improwizatorem i jego instrumentem to idea, jaka przyświeca temu projektowi.

„Muzyka i energia Matthew rozsadza umysł, a jego wizja stanowić będzie definicję sposobu, w jaki postrzegamy muzykę 21-wieku.” – mówi Barbara Januszkiewicz.

Film będzie miał swoje pokazy podczas niezależnych festiwali filmowych, w galeriach sztuki, muzeach, alternatywnych centrach kulturalnych i na festiwalach jazzowych.

Budżet, jaki zaplanowano na realizację tego filmu zamyka się w kwocie 18tyś dolarów. Projekt ten ma szansę zaistnieć wyłącznie dzięki wsparciu, jakie można zapewnić, poprzez dotacje przekazywane za pośrednictwem platformy kickstarter.

Wszelkie szczegóły, dotyczące sposobu partycypacji w projekcie znajdują się tutaj.

Warto dodać, że album Matthew Shippa „The Art Of The Improviser”, wydany w lutym tego roku pod szyldem Thirsty Ear, został uznany za jeden z najlepszych albumów tego roku, o czym dowiadujemy się ze styczniowego numeru Downbeat. Album ten był recenzowany na łamach naszego portalu przez Macieja Karłowskiego:

„Zwykliśmy o Matthew Shippie myśleć jak o przedstawicielu młodszego pokolenia jazzowych twórców, tymczasem w grudniu ubiegłego roku pianista skończył 50 lat i żadną miarą nie da się już zakwalifikować go do grupy młodzieńców. Przynajmniej metrykalnie, jego muzyka bowiem wciąż w jakiś nadzwyczajny sposób niesie ze sobą ducha młodości. Dzieje się tak może dlatego, że Shipp, przez lata swoje działalności artystycznej pozostał wierny stworzonemu przez siebie językowi muzycznemu i nie dał się wciągnąć w tryby komercyjnej jazzowej machiny.”

Zostań współtwórcą sztuki i wesprzyj projekt Barbary Januszkiewicz i Matthew Shippa!

Już tylko 21 dni pozostało do zakończenia akcji zbierania funduszy na realizację filmu. Trzeba się zatem spieszyć.

Do akcji propagującej projekt przyłączyły się również allaboutjazz i inlog.org