Matana Roberts w Cafe Kulturalna

Autor: 
Redakcja

W najbliższy czwartek, o godzinie 21:30 na scenie warszawskiej Cafe Kulturalna wystąpi Matana Roberts! Jedna z najciekawszych współczesnych saksofonistek, improwizatorek i artystek multimedialnych zaprezentuje trzecią część swojej muzyczno-genealogicznej opowieści z cyklu Coin Coin, zatytułowaną river run thee. Jej występ poprzedzi solowy koncert Wacława Zimpla. 

Matana Roberts to wychowana w Chicago, a od lat osiadła w Nowym Jorku wszechstronnie uzdolniona i ceniona artystka – komponuje, kieruje zespołami, gra na saksofonie i eksperymentuje z dźwiękiem. Pracuje i doskonale odnajduje się w wielu dziedzinach sztuki, jak improwizacja, poezja, teatr i taniec.
Znana jest przede wszystkim ze swojej ambitnej serii multimedialnej „Coin Coin”, w ramach której zgłębia takie tematy jak dzieje czarnoskórej ludności, społeczna rola kobiet i amerykańska tożsamość. Skończone dzieło będzie zawierać dwanaście części. Na razie, w formie albumów dla Constellation Records (wytwórni Colina Statsona, Tindersticks czy Ought) i koncertów, począwszy od 2011 r. premierę miały trzy z nich.

Artystka sięga po historie z czasów niewolnictwa, zasłyszane od swojej babki i dziadka oraz matki, między innymi o Marie Thérèse dite Coincoin – protagonistce całego cyklu. Rozwijana w nim stopniowo narracja jest emocjonalna i do głębi poruszająca. Nieoczywiste i pięknie wykonane kompozycje oraz głęboki, często niepokojący głos Matany, odkrywają przed słuchaczem pierwotne tęsknoty każdego człowieka, przede wszystkim pragnienie wolności.
Roberts stawia na ekspresję poprzez połączenie ustrukturyzowanych i improwizowanych dźwięków w ramach techniki nazwanej przez siebie „panoramic sound quilting”, w której współczesne metody przekazu łączą się z plemiennymi, pełnymi mistycyzmu i intuicyjności. Często wykracza poza ramy jazzu, wykorzystując warstwy nagrań terenowych, nojzowych sampli czy przetwarzanych fraz saksofonu.

Wśród wielu wybitnych artystów, z którymi Roberts występowała na jednej scenie, znajdują się m.in.: Rob Mazurek, Kyp Malone, Meshell Ndegeocello, Jeff Parker, Handsome Furs, Robert Mitchell, Questlove z The Roots, Josh Abrams czy Chad Taylor.Gościnnie Matana pojawia się na płytach grup tak odległych od siebie stylistycznie jak: Godspeed You! Black Emperor, TV On The Radio, Savath & Savalas i Thee Silver Mt. Zion.

Polski kompozytor i klarnecista Wacław Zimpel jest jednym z najbardziej obiecujących muzyków z europejskiego kontynentu. - pisał o naszym improwizatorze Eyal Hareuveni na łamach portalu All About Jazz. 
W swoim projekcie solowym artysta sięga do wszystkich muzycznych światów, w których porusza się od lat, w ramach różnych projektów i zespołów. Splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Aby zbudować wielowarstwowe polifonie wykorzystuje looper, który umożliwia nakładanie na siebie kolejnych warstw melodycznych, co przywołuje na myśl renesansowe kanony Ockeghema i kompozycje Steve Reicha. Tak jak w swoich poprzednich projektach, tak i w tym, Zimpel prezentuje bogate instrumentarium. Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat 70. i pianina, korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur - laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej.

CO? Matana Roberts Coin Coin chapter 3: river run thee (support: Wacław Zimpel "Lines"
GDZIE? Cafe Kulturalna, PKiN, Warszawa
KIEDY? Czwartek, 21.07.2016
BILETY? 40 zł (na bramce)

Tagi: