Masecki i Orzechowski solo i w duecie na Nostalgia Festivalu

Autor: 
Redakcja

Koncert muzyki G.I. Gurdżijewa we współczesnych interpretacjach pianistów Marcina Maseckiego i Piotra Orzechowskiego odbędzie się 19 października w ramach Nostalgia Festival Poznań 2012. 

To niecodzienne zestawienie zapowiada iście chuligański koncert. Zderzenie dwóch młodych, awangardowych pianistów jazzowych, którzy reprezentują już dwa różne pokolenia. Marcin Masecki, który niedawno wydał płytę „Die Kunst der Fuge”, jako interpretator J.S. Bacha, będzie tu muzykiem znanym i uznanym. Wschodzącą gwiazdą wieczoru stanie się natomiast dwudziestoletni Pianohooligan – Piotr Orzechowski – nominowany do nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej 2012 jako osobowość roku. W pierwszej części wieczoru każdy z nich zaprezentuje swobodne solowe interpretacje Gurdżijewa/de Hartmanna, w drugiej części zagrają wspólnie przygotowany finał na dwa fortepiany.

Piotr Orzechowski jest jednym z najbardziej obiecujących i utytułowanych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Urodził się w 1990 w Krakowie. Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Krakowie; obecnie (od 2010) studiuje w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła i Joachima Mencla. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Krokus Jazz Festival 2007 (I nagroda), Jazzu Nad Odrą 2008 (III nagroda), Jazz Juniors 2008 (najlepszy instrumentalista), Montreux Jazz Piano Competition 2011 (I nagroda), Jazz Hoeilaart 2011 (I nagroda), I miejsca w Plebiscycie Gazety Wyborczej "Kulturalne Odloty 2012". Od 2011 jest liderem grupy High Definition, która zdobyła laury na festiwalach w kraju (m.in. Jazz Juniors) i za granicą (Jazz Hoeilaart). Współpracuje z wieloma muzykami, m.in. z Jackiem Kochanem, Adamem Bałdychem, Sławkiem Jaskułke, Dorotą Miśkiewicz, Pawłem Mykietynem, Januszem Muniakiem. Piotr Orzechowski w swej grze bez kompleksów łączy elementy muzyki klasycznej (zwłaszcza barokowej i impresjonistycznej) z całą - dawniejszą i współczesną - tradycją jazzowego fortepianu.

Marcin Masecki - pianista, kompozytor, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Współpracuje/ował z wieloma artystami m. in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente, oraz Pictorial Candi. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Od 2006 ściśle związany z warszawskim wydawnictwem Lado ABC. Jest członkiem zespołu PARISTETRIS. Prowadzi własny sekstet jazzowy PROFESJONALIZM. Jest też dyrektorem pierwszej edycji WORu (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej). Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna XVIII wieku, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej w równie nieortodoksyjnych miejscach. We wrześniu, w ramach festiwalu Lado w Mieście, odbyła się premiera jego pierwszej płyty z tego gatunku "Die Kunst der Fuge".