Mariusz Bogdanowicz Quartet - Czwartek Jazzowy z Gwiazdą w Śląskim Jazz Clubie

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Paweł Waga

Suntonia to po grecku współbrzmienie. W psychologii oznacza sposób odnoszenia się do ludzi, charakteryzujący się chęcią do nawiązywania kontaktu emocjonalnego i poczuciem bliskości z nimi. Jest to także najnowsza płyta Mariusza Bogdanowicza. Kompozycje z niej będzie można usłyszeć w najbliższy czwartek w Śląskim Jazz Clubie.

Muzyka kwartetu to kompozycje leadera. Jest ona bardzo osobista a zarazem komunikatywna, o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i mocnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, silnie osadzona jest w kulturze europejskiej. Na płycie usłyszymy m.in.: Kubę Badacha, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Olaka, Piotra Schmidta, Adama Wendta, Miłosza Wośko i Sebastiana Frankiewicza.

Mariusz Bogdanowicz jest cenionym kontrabasistą, kompozytorem, pedagogiem, publicystą, producentem i wydawcą. W latach 1978-81 grał w Big Bandzie GDAŃSK oraz w gdańskich combach jazzowych (Time Quartet). Współtworzył słynny Heavy Metal Sextet (1982-84). Zespół zajął pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ‘82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce ‘83 (Francja), drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart ‘83 (Belgia).W 1991r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet. Autorskie plyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001) oraz Syntonia (2013). Zespół gra kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, osadzona jest w kulturze europejskiej. Najnowszy program MBQ nosi tytuł Syntonia. Obok lidera grają w nim Piotr Schmidt - trąbka, Miłosz Wośko - klawisze oraz Sebastian Frankiewicz - perkusja.

CO? - Mariusz Bogdanowicz Quartet
KTO? - Mariusz Bogdanowicz, Sebastian Frankiewicz, Piotr Schmidt, Miłosz Wośko
GDZIE? - Śląski Jazz Club, Plac Inwalidów Wojennych 1, Gliwice
KIEDY? - 15/05/2014, 20:00
BILETY? - 10zł / 15 zł w dniu koncertu