Maria Schneider na Bielskiej Zadymce Jazzowej!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Andrea Canter

No i oto mamy znakomitą wiadomość dla wszystkich miłośników jazzu wielkoorkiestrowego. Organizatorzy 14 edycji LOTOS Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej uchylili rąbka tajemnicy. Szczegóły programu przyszłorocznej edycji nie są co prawda jeszcze znane, ale wiemy już, że 25 lutego 2012 r. odbędą się koncerty opatrzone nazwą Od Silesian Jazz Quartet do Silesian Jazz Orchestra z gościnnym udziałem Marii Schneider. Koncerty owe będą formą uczczenia potrójnego jubileuszu kompozytora, aranżera i dyrygenta, a także profesora Akademii Muzycznej w Katowicach - pana Andrzeja Zubka.

Gwiazdą wieczoru będzie bez wątpienia najwybitniejsza, współczesna kompozytorka i aranżerka i dyrygentka jazzowa, Amerykanka – żeby nie było żadnych niejasności - Maria Schneider - artystka znana już polskiej publiczności ot choćby z koncertu podczas Warsaw SUmmer Jazz Days, kiedy to poprowadziła przygotowaną i poprowadzoną przez Krzysztofa Herdzina orkiestrę złożoną z właśnie z polskich muzyków czy też z późniejszego nieco koncertu w FIlharmonii Krakowskiej, gdzie stanęła na czele słynnej NDR Big Band.

Jak głosi zapowiedź ma ona przygotować na tę okoliczność premierowy program ze specjalnie powołaną na tę okazję Silesian Jazz Orkiestrą, w składzie której znajdzie się miejsce zarówno dla wykładowców, absolwentów, jak również i studentów Instytutu Akademii Muzycznej w Katowicach. Kim Jest Maria Schneider wiemy zapewne doskonale, ale już wkrótce proszę spodziewać się na łamach jazzarium obszernego artykułu o niej, o jej sztuce i zupełnie niezwykłym świecie dźwięków, który potrafi wyczarować z jazzowej orkiestry. Póki co natomiast zapraszamy do posłuchania i odejrzenia fragmentu muzycznego, w którym Marii i jej orkiestrze towarzyszy jedna z najwazniejszych inowatorek bosanovy niezrównana Luciana Souza.