Margaret Leng Tan i Paweł Romańczuk zagrają dzisiaj koncert w hołdzie dla Johna Cage'a

Autor: 
Redakcja

5 września w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Johna Cage’a w Teatrze Muzycznym w Lublinie wystąpi Margaret Leng Tan, pianistka z Singapuru mieszkająca w USA, najwybitniejsza współczesna interpretatorka utworów Johna Cage’a. W programie koncertu znajdą się utwory Cage'a oraz innych kompozytorów skomponowane na fortepian dziecięcy. Z artystką wystąpi Paweł Romańczuk, kompozytor i muzyk, lider zespołu Małe Instrumenty.

 Wcześniej tego samego dnia na Placu Litewskim o godz. 16:00 odbędzie się happening muzyczny „Lekcja” z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych. Obie imprezy są częścią obchodów Roku Johna Cage’a w Lublinie w 2012, organizowanych dla uczczenia stulecia tego ważnego twórcy przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Margaret Leng Tan urodzona w Singapurze a mieszkająca w Nowym Jorku, pianistka jest nie tylko „diwą awangardowej pianistyki” (określenie to zostało po raz pierwszy użyte w tygodniku „New Yorker”), ale jest także określana jako „królowa” i „Rubinstein”  dziecięcego fortepianu. Kiedy w 1993 roku odkryła „Suitę na dziecięcy fortepian” Cage'a, zafascynował ją artystyczny potencjał fortepianu-zabawki. Nagrywając w 1997 roku album „The Art of the Toy Piano” weszła do historii muzyki jako pierwszy wirtuoz tego instrumentu.

 W 1981 roku poznała Johna Cage’a, z którym współpracowała w ciągu ostatnich 11 lat jego życia, a w 1984 roku otrzymała prestiżową nagrodę amerykańskiej fundacji  National Endowment for the Arts przyznawaną najwybitniejszym solistom . Jest dzisiaj główną propagatorką muzyki Cage'a; „New York Times” uznał ją za najważniejszą współczesną interpretatorkę jego muzyki.

Paweł Romańczuk od 2006 prowadzi grupę Małe Instrumenty, komponując i aranżując muzykę do filmów i spektakli oraz kampanii społecznych. Buduje także własne instrumenty i mechaniczne instalacje dźwiękowe. Jest szczęśliwym posiadaczem zbioru ponad 200 instrumentów, które opracował i dostosował do potrzeb pracy na scenie i w studiu. Zajmuje się popularyzacją kultury „toy music” na gruncie polskim, będąc pomysłodawcą serii pokazów i wykładów, a także autorem książki szeroko opisującej to zjawisko. Prowadzi warsztaty z odkrywania nowych źródeł dźwięku oraz idei field recording i site-specific.

 

5.09.2012, Lublin

Teatr Muzyczny, godz. 19:00