Marek Kądziela i formacja Kran - odwiedzi Polskę na trzech koncertach

Autor: 
Redakcja
KRAN to międzynarodowa grupa, która z równą, łatwością przekracza granice państw, co żongluje, nastrojami i dynamiką. Żarliwe improwizacje wykluwają się z delikatnych tematów, a drapieżna, agresywna harmonia powstaje na bazie kilku niewinnych akordów. Całość, silnie przesycona emocjami, dryfuje w kierunku – co zresztą deklarują sami muzycy – stylistyki hardbopowej, nie stroniąc jednak od eksperymentalnych wycieczek w stronę free, jak i bebopowych fraz i współbrzmień. 
 
Zespół tworzą muzycy polscy i duńscy. Pierwszą frakcję reprezentuje gitarzysta Marek Kądziela, znany dobrze polskiej publiczności laureat wielu nagród muzycznych, oraz uznany saksofonista Tomasz Licak absolwent Kopenhaskiej Akademii Muzycznej. Frakcja duńska zaś to Kasper Tom Christiansen, perkusista i płodny kompozytor, lider wielu formacji, m.in. Fusk, Kasper 5 oraz Richard Andersson, niewidomy muzyk często nazywany największą nadzieją duńskiego kontrabasu. 
 
Kran powstał w 2006 roku i od tamtej pory gra w niezmienionym składzie. Zespół ma na koncie jedną płytę, a w 2015 roku ma pojawić się kolejny krążek... Zanim jednak krążek ów trafi na sklepowe półki nadarza się dobra okazja aby posłuchać zespołu na żywo podczas trzech koncertów w Szczecinie, Łodzi i Koszalinie.