Marcin Wasilewski Trio na zaproszenie Joe Lovano zagra w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w Nowym Jorku.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Amerykański saksofonista Joe Lovano i Marcin Wasilewski Trio, którzy połączyli siły przy wydanym dla ECM Records albumie „Arctic Riff” w 2020r., wystąpią w klubie Village Vanguard, najbardziej kultowym klubie Nowego Jorku, od wtorku 14 listopada do soboty 19 listopada. Będzie to debiut na tej scenie naszego wybitnego Tria (występującego w niezmiennym od prawie 30 lat składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławek  Kurkiewicz kontrabas i Michał Miśkiewicz perkusja). Artyści pojawią się na tej małej, acz niezwykle klimatycznej i prestiżowej scenie dzięki zaproszeniu Joe Lovano. W Village Vanguard zespół zagra materiał z albumu „Arctic Riff” oraz wiele nowych utworów. Każdego dnia od 14 do 19 listopada odbędą się dwa wieczorne występy. 

Zanim Joe Lovano po raz pierwszy spotkał się z Triem Marcina Wasilewskiego w 2006 roku na Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w Polsce, jazzowe drogi artystów przez lata wielokrotnie krzyżowały się na międzynarodowych festiwalach (również z racji współpracy muzyków tria w Kwartecie Tomasza Stańko). W końcu muzycy spotkali się w Studio La Buissonne na południu Francji w sierpniu 2019 roku, aby nagrać muzykę, która znalazła się na albumie „Arctic Riff”, który wyprodukował Manfred Eicher,  założyciel ECM Records. Album „Arctic Riff” był pierwszą twórczą kooperacją zespołu z obdarzonym głębokim brzmieniem amerykańskim tenorzysta Joe Lovano  i polskiego tria, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. W rok po wydaniu albumu zespół promował tę muzykę podczas trasy koncertowej  koncertowych w Europie i w Polsce w 2021 roku, a po jej sukcesie – rok później znowu pojawił się na festiwalach i  salach koncertowych w 2022.


Marcin Wasilewski Trio to jeden z najdłużej istniejących polskich zespołów jazzowych oraz najbardziej na świecie rozpoznawalne trio jazzowe z Polski. Joe Lovano to gigant saksofonu, ikona światowego jazzu, mistrz dla kilku już pokoleń muzyków i fanów. Artyści mają na koncie wspólnie nagrany album "Arctic Riff" oraz zorganizowane przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza dwie europejskie trasy koncertowe w 2021 oraz 2022 roku. Cykl koncertów w Nowym Jorku będzie ukoronowaniem tej współpracy oraz – najpewniej – początkiem nowego etapu.

Położony w centralnej części dzielnicy Greenwich Village klub Village Vanguard powstał w 1935. Jest najstarszym, najsłynniejszym i najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji jazzu na świecie. Od początku istnienia w legendarnej trójkątnej piwnicy (mogącej pomieścić ok. 120 osób) wystąpili wszyscy artyści liczący się w dziejach muzyki improwizowanej. Liczba słynnych albumów nagranych podczas tych występów idzie w dziesiątki i wszystkie są ozdobą katalogów najważniejszych wydawnictw płytowych (Verve, Impulse!, Blue Note, Mack Avenue, ECM i innych). Występ w Village Vanguard to nobilitacja i prestiż dla każdego artysty oraz potwierdzenie jego przynależności do wąskiego grona najwybitniejszych artystów jazzowych.

Do tej pory nieliczni polscy artyści dostąpili zaszczytu koncertowania w Village Vanguard (Adam Makowicz w 1977 r., The Quartet  w 1980 r. (w składzie Tomaszem Szukalskim, Sławomirem Kulpowiczem, Pawłem Jarzębskim i Januszem Stefańskim), Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1981 r.  oraz Michał Urbaniak w 1985 r. Występy Tria Marcina Wasilewskiego w Village Vanguard będą zatem również powrotem polskiego jazzu do klubu na Manhattanie po blisko 40 latach i w naturalny dla Tria sposób będą pisać nową kartę w historii polskiego jazzu.

Koncerty „Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio w Village Vanguard w Nowym Jorku” są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio w Village Vanguard, Nowy Jork

Joe Lovano – saksofon tenorowy

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

 

14-19 listopada 2023

Village Vanguard

178 7th Avenue South, NY 10014, New York, USA

Bilety: https://villagevanguard.squadup.com/2022.html

Koncerty rozpoczynają się codziennie o godz. 20:00 i 22:00