Maniucha i Ksawery wystąpią w Lublinie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Duet Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, wystąpi 16-go marca, z projektem Oj Borom Boromw Warsztatach Kultury, w Lublinie.

Maniucha i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.
Improwizacje poleskie to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia.

Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas – jako równorzędni narratorzy.
Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami. Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki.

CO? – Maniucha i Ksawery
KTO? – Maniucha Bikont, Ksawery Wójciński
GDZIE? – Warsztaty Kultury w Lublinie
KIEDY? – 16/03/2017, 19:00
BILETY? – wstęp wolny

 

Tagi: