Makemake, Zbigniew Chojnacki i Dominik Strycharski na zakończenie jaZZ i Okolice 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Makemake - duet Rafała Blacha i Łukasza Marciniaka wystąpi, z materiałem z ich debiutanckiej płyty, 4-go grudnia w Jazz Club Hipnoza, w Katowicach. Po nim na scenie pojawią się kolejno Zbigniew Chojnacki i Dominik Strycharski. Będzie to ostatni koncert tegorocznej edycji festiwalu jaZZ i Okolice.

Muzyka tego duetu oparta jest w dużej mierze na elektro - akustycznej improwizacji oscylującej między takimi gatunkami jak ambient, noise czy free jazz. "W naszej muzyce odwołujemy się do tradycji kompozytorów współczesnych, kierunków takich jak sonoryzm , spektralizm czy minimalizm. Koncerty opierają się głównie na otwartych formach muzycznych." Tak mówią o swoim projekcie sami gitarzyści.
W kwietniu 2016 ukazała się debiutancka płyta Makemake w wydawnictwie toruńskim "Złe litery".

Zbigniew Chojnacki – (1992) akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku, jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyka, jak sam mówi ,, stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące. ''
Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Kochanem, Anną Gadt, Warsaw Improvisers Orchestra,Krzysztofem Gradziukiem, Otto Williamsem. Na stałe współtworzy grupę BACKSPACE, w której spełnia się, rozwija i tworzy muzykę, która jak sam mówi ma wyraz ,,improwizowanej muzyki współczesnej''. W październiku 2013 roku został zaproszony do Villecroze(Francja) na master class z wybitnym francuskim akordeonista Richardem Galliano. Koncertował już zarówno w Polsce jak i za jej granicami, m.in. we Francji, Włoszech, Norwegii, Niemczech.

Dominik Strycharski - (1975) polski kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer i publicysta. W każdej z uprawianych dziedzin praktycznie samouk, wsparty studiami na Wychowaniu Muzycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.  Koncertuje i nagrywa z prowadzonymi przez siebie zespołami Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych.

Jest wszechstronnym twórcą fascynującym się praktycznie każdym przejawem muzyki. Jego dorobek artystyczny obejmuje płyty, koncerty i jednorazowe wydarzenia z muzyką jazz, improwizowaną, eksperymentalną, noise, klubową i posttaneczną, teatralną. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnych zespołach Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Tworzy również Doministry, wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient. Ten projekt stworzony jest w oparciu o głos i jego elektroniczną transformację. W projekcie tym niezwykle ważną rolę odgrywa improwizacja, otwarta na wszelkie możliwe wpływy.

Jest jednym z niewielu flecistów prostych zajmujących się jazzem i eksperymentalną muzyką improwizowaną. Jest również jednym z pierwszych polskich wokalistów eksperymentalnych którzy włączyli do swojego warsztatu wykonawczego rozbudowaną elektronikę.

CO? - jaZZ i Okolice 2016: Makemake / Zbigniew Chojnacki / Dominik Strycharski
KTO? - Rafał Blacha, Łukasz Marciniak / Zbigniew Chojnacki / Dominik Strycharski
GDZIE? - Jazz Club Hipnoza, Katowice
KIEDY? - 04/12/2016, 19:00
BILETY? - 20 zł