Majowa trasa koncertowa Matthew Shipp Mateusz Walerian: M-theory project

Autor: 
Redakcja

Uznawany za “św. Gralla” jazzu i muzyki współczesnej pianista i kompozytor Matthew Shipp oraz saksofonista i kompozytor Mateusz Walerian w dniach 14-20 maja zagrają w Polsce siedem koncertów pod nazwą Matthew Shipp Mateusz Walerian: M-theory project. Trasa koncertowa tego intrygującego duetu odbędzie się pod patronatem Jazzarium.

Pierwszy i jedyny jak dotąd koncert Shippa i Waleriana odbył się w ubiegłym roku podczas Okuden Music Series Fall 2011, którego to portal Jazzarium miał przyjemność wysłuchać. Pianista wystąpił wówczas jako gość specjalny z Mateusz Walerian Trio i był to koncert niezwykły. Tym razem muzycy przygotowali wspólny projekt przeznaczony na duo fortepian-saksofon. Będzie to doskonała okazja, by wsłuchać się w wyrafinowane brzmienia konstruowane przez bezustannie eksperymentującego z materią muzyki Matthew Shippa, któremu towarzyszyć będzie utalentowany młody saksofonista Mateusz Walerian. 

Na koncertach w ramach rzeczonej trasy współpraca muzyków jednak się nie zakończy, gdyż jak poinformował nas saksofonista artyści w najbliższym czasie zamierzają zarejestrować wspólnie przygotowany materiał. Dobrych wiadomości jednak nie koniec, ponieważ na jesień tego roku planowana jest trasa w trio z perkusistą Hamidem Drake’em.

Plan trasy

14.05 – Fabryka Trzciny, Warszawa

15.05 – Dwór Artusa, Toruń

16.05 – Klub Alchemia, Kraków

17.05 - Klubokawiarnia Mleczarnia, Wrocław

18.05 – Klub Powiększenie, Warszawa

19.05 - Klub Muzyczny Fabrika, Poznań

20.05 – Majówka Jazzowa, Szymbark

Matthew Shipp - jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Kreując własną, unikatową stylistykę instrumentu, pozostaje jednym z niewielu w świecie jazzu muzyków tej rangi. Przenosząc się w 1984 roku do Nowego Jorku bardzo szybko stał się jedną z osobistości przewodnich środowiska sztuki, pozostając w kręgu najważniejszych muzyków tamtejszej sceny. Poczynając od 1987 roku zrealizował ponad 40 albumów. W latach 90’ zrealizował szereg albumów dla prestiżowej szwajcarskiej oficyny Hatology. Zaprezentowana tam autorska muzyka, określana mianem „chamber jazz” wyznaczyła nowy kierunek dla muzyki jazzowej. Pianista jest również kuratorem, oraz dyrektorem artystycznym prestiżowej serii „Blue Series” wydawnictwa Thirsty Ear. Matthew Shipp jest jedną z czołowych postaci nowej generacji gigantów jazzu.

Mateusz Walerian - autor wielu projektów muzycznych z udziałem muzyków stanowiących ścisłą czołówkę światowej sceny muzyki improwizowanej, prowadzi również współpracę ze znakomitościami chicagowskiej sceny jazzowej oraz nowojorskiej awangardy. W realizowanych projektach łączy klasyczną muzykę kameralną, muzykę współczesną i klasykę jazzową z nowoczesnym brzmieniem muzyki improwizowanej.