Made In Chicago w Poznaniu po raz szósty! Już za kilka dni!

Autor: 
Redakcja

Jak co roku koniec listopada w Poznaniu upływać będzie pod znakiem Festiwalu Made In Chicago. Festiwal odbędzie się w dniach 25 – 26 – 27 oraz 29. Tradycyjnie do Poznania przyjadą chicagowscy muzycy jazzowi, związani z ruchem AACM. Festiwal, uznawany za wyjątkowy w skali europejskiej, obfitować będzie w występy muzyków wielkiego formatu, którzy zaprezentują premiery swoich najnowszych projektów.

W piątek 25 listopada festiwal otworzy występ Henry Threadgilla & ZOOID. Jego najnowszy projekt to sekstet z Jose Davila na puzonie i tubie, Liberty Ellmanem na gitarze, Stomu Takeishi na basie, Elliotem Kavee na perkusji i okazjonalnie z Christopherem Hoffmanem na wiolonczeli. Zespół wykonuje kompozycje Henry Threadgilla, w których artysta wykorzystuje techniki zbliżone do muzyki serialnej. Każdy z członków zespołu gra serie trzydźwiękowych akordów, które na bazie zmiennego rytmu tworzą polifoniczne wzory, krążące wokół centrum tonalnego.

Tego samego wieczoru z koncertem wystąpi najnowsza formacja saksofonisty Grega Warda - Greg's Ward Phonic Juggernaut. W trio z Wardem zagrają Vicente Archer  na  kontrabasie i Damion Reid  na perkusji. Grupa nagrała w kwietniu 2011 r. sześć kompozycji Warda i jeden cover autorstwa Andrew Birda (gwiazdy gatunku indie-rock). Podczas festiwalu odbędzie się premiera ich pierwszego albumu, wydanego przez wytwórnię Thirsty Ear.

Sobotni wieczór rozpocznie Corey Wilkes' Improvised Soul Projekt. Poznański koncert będzie pierwszą prezentacją tego projektu w Europie. Improvised Soul Projekt to połączenie jazzu free, soulu i „nowych brzmień”. W gwiazdorskim składzie m.in. perkusista Kahil ElZabar (Ritual Trio i Ethnic Heritage Ensemble) turntablistka rodem z Haiti Val Jeanty, młodziutka wokalistka R&B i New Soulu Megan McCraven oraz gitarzysta Fareed Haque i pianista Robert Irwing III, który w 1983 roku koncertował na Jazz Jamboree z Milesem Davisem.

Zamknięciem wieczoru będzie koncert Hear in Now Trio w składzie: Tomeka Reid  na wiolonczeli, Mazz Swift  - skrzypce i śpiew oraz Silvia Bolognesi  na kontrabasie. Eksperymentując ze swobodną improwizacją obok starannie skomponowanych utworów, włączają do muzyki elementy zaczerpnięte ze swoich rodzimych regionów, tworząc w ten sposób niepowtarzalny styl. Znakomicie łączą przynależne do świata klasyki muzycznej brzmienie instrumentów smyczkowych z jazzową ekspresją. Hear in Now pracuje właśnie nad swoim pierwszym albumem studyjnym.

Na niedzielny wieczór zaplanowano koncert finałowy - Tribute to Von Freemann.Earle Lavon „Von” Freeman jest ikoną jazzu, wzorem i odniesieniem dla wielu muzyków, którzy od lat otaczają go podziwem i szacunkiem. Wraz z Genem Ammonsem, Johnnym Griffinem i Cliffordem Jordanem uważany jest za założyciela chicagowskiej szkoły saksofonistów tenorowych. Podczas koncertu dedykowanemu Von Freemanowi wystąpią: Mike Allemana  - gitara elektryczna, Michael Raynor  - perkusja, Tomeka Reid  - wiolonczela, Ari Brown  - saksofon tenorowy, Rajiv Halim Orozco  - saksofon altowy, Greg Ward – saksofon, Corey Wilkes  - trąbka, Matt Ferguson  - kontrabas.

Gitarzysta Micheal Allemana od lat towarzyszy saksofoniście w jego cotygodniowych jam sessions w klubie New Apartment Lounge. Latem tego roku,  na scenie Millenium Park w Chicago zaprezentował swój projekt poświęcony osobie i muzyce tego jednego z największych, żyjących saksofonistów sceny Chicago. Poznański koncert będzie europejską premierą tego projektu.

Tradycyjnie na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert specjalny. Scena na Piętrze należeć będzie do Jima Bakera & The Light. Będzie to wspólny, premierowy projekt  znakomitego, awangardowego pianisty jazzowego z Chicago - Jima Bakera, który w Posce wystąpi po raz pierwszy oraz trio The Light w składzie: Wacław Zimpel – klarnety i  torgato, Wojciech Traczyk – kontrabas i Robert Rasz – perkusja.

Program festiwalu

25.11.2011

Henry Threadgill & ZOOID – Scena na Piętrze, godz. 20:00

Greg's Ward Phonic Juggernaut – Pawilon Nowa Gazownia, godz. 22:30

26.11.2011

Corey Wilkes' Improvised Soul Projekt – Scena na Piętrze, godz. 20:00

Hear in Now Trio – Pawilon Nowa Gazownia, godz. 22:30

27.11.2011

Koncert Finałowy: Tribute to Von Freemann – Scena Na Piętrze, godz. 20:00

29.11.2011

Koncert Specjalny: Jim Baker & The Light – Scena na Piętrze, godz. 20:00

Bilety do nabycia: Kasa Estrady, ul. Masztalarska 8, Poznań

tel. + 48 61 855 26 81

kasa@estrada.poznan.pl

Kasa czynna:

pn, śr, czw, pt. 16.00-19.00

wt 10.00-13.00

oraz na godzinę przed koncertem