Maciej Fortuna jedynym Polakiem wsród muzyków goszczących na 19th Istanbul Jazz Festival

Autor: 
Redakcja

18 lipca w Salonie İKSV w Stambule wystąpi Yahya Dai Quartet z towarzyszeniem Macieja Fortuny. Skład zespołu tworzą: Yahya Dai - saksofony, EWI, elektronika, instrumenty perkusyjne, Ercüment Orkut - fortepian, fortepian elektryczny, instrumenty klawiszowe, Kagan Yildiz – kontrabas, Ediz Hafızoğlu – perkusj, Maciej Fortuna – trąbka.

Istanbul Jazz Festival to najmłodszy z festiwali organizowanych przez İKSV, odbywający się  w Stambule cyklicznie od 1994, skupiający muzyków grających zarówno klasyczny jak i nowoczesny jazz, Latin Jazz, Nordic Jazz, muzykę elektroniczną, a także rock, pop, reggae, funk i world music. Dzięki tej różnorodności, Istanbul Jazz Festival daje widzom możliwość odkrycia nowych brzmień. Festiwal, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności, wychodzi poza tradycyjne sale koncertowe przenosząc koncerty do historycznych miejsc Stambułu, na ulice, a także aranżuje takie miejsca jak tramwaje czy promy.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest promocja jazzowej muzyki tureckiej poza granicami kraju. Jedną z części festiwalu jest “European Jazz Club”, którego ideą jest stworzenie projektów, do których Tureccy muzycy zapraszają muzyków europejskich. W tym roku do zespołu Yahya Dai Quartet jako gość dołączy młody polski trębacz jazzowy Maciej Fortuna.

Maciej Fortuna jest doktorem sztuk muzycznych, trębaczem, kompozytorem, aranżerem. Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Przez czytelników Jazz Forum uznany dwukrotnie, w latach: 2010 i 2011, za “Nową Nadzieję”, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet. Ma w swoim dorobku dwa albumy nagrane ze swoimi zespołami: SOLAR RING (Maciej Fortuna Trio) oraz LOST KEYS (Maciej Fortuna Quartet). Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej, koncertując i nagrywajac płyty w Polsce i poza jej granicami. Realizuje nagrania telewizyjne, gra muzykę improwizowaną, soul, latin, funky, muzykę filmową, alternatywną oraz live acty z dj-ami. W listopadzie 2011 roku wraz z amerykańskim saksofonistą Mackiem Goldsbury odbył trasę po USA. 11 czerwca 2012 roku ukazała się płyta „1” duetu An On Bast & Maciej Fortuna, na której możemy usłyszeć muzykę stworzonego przez artystów gatunku processingbop. Od 2010 roku jest wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu. (www.maciejfortuna.pl)

Yahya Dai  to  jeden z czołowych muzyków jazzowych w Turcji, saksofonista i kompozytor. Koncertował m. in. w Niemczech, w Austrii, w Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Grecji, na Cyprze, w Hiszpanii i w USA. Yahya Dai w 2002 roku zdobył III nagrodę w konkursie Joshua Redman Remix organizowanym przez Acidplanet. Wraz z Yahya Dai kwartet założonym w 1999 roku, współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi. W 2008 roku, Yahya Dai Kwartet wydał album „Ümitvar Mavi” zawierający utwory skomponowane przez Ercüment Erkut i Yahya Dai. (www.yahyadai.com)

Wsród gwiazd tegorocznego Istanbul Jazz Festival znajdą się m. in.: Keith Jarret, Gary Peacock, Jack DeJohnette Morrissey, Marcus Miller & Friends feat. Burgah Öcal, Okay Temiz, Hüsnu Şenlendirici, Imer Demirer, Milal Karaman, Anthony and The Johnsons, Esperanza Spalding, Gretchen Parlato, Lars Danielsson.  

http://caz.iksv.org/tr/program/339