Maciej Fortuna i Adam Jastrzębski na Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Już w najbliższy wtorek, 16-go września, w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Rybniku, w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią Maciej Fortuna i Adam Jastrzębski.

Muzyka na Trąbkę i Organy Macieja Fortuny, to muzyka pełna przestrzeni, światła i zniewalającej intymności. To muzyka organiczna - podlegająca nieustannym przemianom, otwarta, silnie improwizowana, nostalgiczna, o wyrazistych motywach melodycznych. Przestrzenność muzyki pozwala na prowadzenie rozbudowanych partii zarówno trąbki, jak i improwizacji organowej. W tej wyjątkowej rzeczywistości dźwiękowej można doszukać się elementów muzyki etnicznej czy liturgicznej. Kompozycje Fortuny bazują, w znacznej mierze, na motywach późnośredniowiecznej liturgicznej muzyki organowej.

Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, aranżer. Jest doktorem sztuk muzycznych, magistrem prawa, producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe. Wykłada również na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Maciej Fortuna występuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej oraz z wieloma artystami ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in. Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys” - nominowaną do nagrody Fryderyki 2011, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia”, “At Home”, Fortuna/Dys "Tropy". Ponadto nagrał kilkadziesiąt płyt z różnymi zespołami w międzynarodowych składach.

Oprócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi i poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, Fortuna eksperymentuje też z innymi gatunkami muzycznymi. Pracuje z wykorzystaniem live electronics, tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne, produkcje video. 

Adam Jastrzębski - organy; urodził się w 1991 roku w Warszawie. Jest absolwentem studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina. Przedmiotem szczególnego zainteresowania wykonawcy jest muzyka XVII i XVIII wieku. Brał udział w licznych kursach interpretacji muzyki organowej i klawesynowej.

CO? – Muzyka na Trąbkę i Organy
KTO? – Maciej Fortuna, Adam Jastrzębski
GDZIE? – Kościół pw. św. Józefa Robotnika, Rybnik
KIEDY? – 16/09/2014, 19:00

Tagi: