Lucas Niggli, Andreas Schaerer, Matthias Schubert, RGG - w czwartek na Sopot Jazz Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dziś startuje Sopot Jazz Jestival. Już jutro, 9-go październiak w sopockim Spatifie, wystąpi duet Andreas Schaerer i Lucas Niggli. Po nich na scenie zobaczymy jednego z czołowych niemieckich saksofonistów Matthiasa Schuberta w towarzystwie trio RGG. 

Andreas Schaerer gra z swoim sekstetem "Hildegard Learns to Fly", w duecie z Bänz Oester oraz w trio z wiedeńskimi muzykami Martinem Eberle i Peterem Rome. Jest również  wziętym muzykiem studyjnym i kompozytorem, pracującym w rozmaitych stylach od żywiołowego hip-hopu, po muzyczne oprawy do gier komputerowych i filmów animowanych.
Współpracował i występował, między innymi, z Bobby'im McFerrinem, Soweto Kinch'em, zespołami Christy Doran's New Bag, The Ploctones, Kaspar Ewald's Exorbitantes Cabinet, oraz Colinem Vallonem i Eliną Duni.
Andreas Schaerer wykładał również na uczelni University of the Arts w Bernie, na wydziale wokalnego jazzu, improwizacji i grania zespołowego.

Lucas Niggli – ur. 1968 w Kamerunie, perkusista, kompozytor. Tworzy muzykę z pogranicza muzyki współczesnej, jazzu, rocka i improwizacji. Występuje na całym świecie ze swoimi formacjami ZOOM, Steamboat Switzerland i licznymi innymi projektami, dzięki którym wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach. Jego muzyka udokumentowana jest na ponad 10 autorskich płytach CD. Jest aktywny jako kompozytor, lider zespołów, nauczyciel (ZHdK HSLU) i organizator. Grał obok tak różnych artystów, jak Barry Guy, John Cale, Sylvie Courvoisier, Fred Frith, Erika Stucky, Tim Berne i Xu Fengxia.

 

Matthias Schubert to kompozytor, oraz jeden z czołowych niemieckich saksofonistów. Jeśli kiedykolwiek widziało się go na żywo, to raczej nie zapomina się o jego występie. Jego niesamowicie silne granie, obfitość pomysłów w improwizacjach, oraz pełne inspiracji kompozycje zapewniają mu czołową pozycję w niemieckim jazzie.
Swoje pierwsze nagrody zdobył w 1980 r. na festiwalu jazzowym "de Meervart" w Amsterdamie, oraz w 1982 r. na konkursie Międzynarodowej Federacji Jazzu. W 1993 roku dostał stypendium od Fundacji W. Zippel w Kassel. W 1995 r. otrzymał renomowaną nagrodę Jazzaward od "Südwest Funk", a w 1996 wygrał nagrodę na "Internationaler Musikwettbewerb für junge Kultur" w Düsseldorf, w Niemczech.
Grał między innymi w zespołach: Euro Jazz Big Band, Graham Collier Band, Marty Cook Band, Albert Mangelsdorff Quintet, Basslab, Jazzartrio, grupą Gunter Hampel and the Galaxy Dream Band, Orkiestrą Klausa Koenig, w Duo Di Sax oraz z zespołem Jungle Pilots.


Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG
Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostaje, a trio rusza w dalszą drogę. Jesteśmy pewni, że publiczność, która jest z RGG od samego początku, tj. od 2001r. nie będzie zawiedziona.
Kolejne, siódme w dorobku tria RGG wydawnictwo płytowe, będzie opatrzone tytułem “Aura”. Płyta wydana nakładem wytwórni OkeH Records będzie miała swoją światową premierę 20 października 2014. Tym samym RGG po 14 latach swojej twórczości dołączy do grona polskich artystów, o międzynarodowym potencjale wydawniczym. Artystami zrzeszonymi w wytwórni sygnowanej logiem Okeh oprócz RGG są: Sonny Rollins, Dave Holland, Bill Frisell, Dhafer Youssef, Nils Peter Molvaer, David Sanborn, John Medeski, Michel Camilo, Jeff Ballard i The Bad Plus. Artyści - ambasadorzy muzyki o osobowościach, które w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój idiomu jazzowego we współczesnej kulturze muzycznej świata.

CO? – Sopot Jazz Festival - dzień 2
KTO? – Lucas Niggli , Andreas Schaerer / Matthias Schubert /Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, Łukasz Ojdana 
GDZIE? – Spatif, Sopot
KIEDY? – 09/10/2014, 20:00
BILETY? – 30 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy)

Tagi: