Lublin Jazz Festiwal ogłasza program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Lublin Jazz Festiwal jest imprezą cykliczną, która już na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny Lublina. W tym roku, w dniach 21-29 kwietnia, będzie miała miejsce jego dziewiąta odsłona. Jak w poprzednich edycjach, tak i w najnowszej, do udziału w festiwalu zostali zaproszeni zarówno artyści bardzo znani, jak i ci rozpoczynający swoją estradową karierę.

Z całą pewnością gwiazdą światowego formatu jest Chris Potter, amerykański saksofonista i klarnecista basowy, który wystąpi ze swoim aktualnym kwartetem w sobotę 22 kwietnia. Potter od początku drogi twórczej realizował swoje indywidualne projekty oraz udzielał się jako sideman. Nagrał kilkanaście płyt pod swoim nazwiskiem, między innymi dla legendarnej wytwórni ECM Manfreda Eichera. Poza tym wystąpił na wielu płytach innych wykonawców – do wspólnych nagrań i występów zapraszali go m.in. Dave Douglas, Dave Holland, Pat Metheny.

Do grona wykonawców rozpoznawalnych i występujących na znanych festiwalach muzycznych należy także zespół Louis Moholo-Moholo “4 Blokes” oraz trio węgierskiego saksofonisty Viktora Tòtha. Bardzo interesująco zapowiada się występ grupy Sudoku Killer prowadzonej przez kontrabasistkę Caterinę Palazzi, reprezentującą niezwykle bogatą i interesującą włoską scenę jazzową. Z całą pewnością wart uwagi będzie także występ tria Agnieszki Derlak, młodej polskiej pianistki, która zwróciła już uwagę publiczności i krytyków (m.in. Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku).

Aby przypomnieć i odświeżyć znajomość najświetniejszych osiągnięć serii Polish Jazz, organizatorzy festiwalu od paru lat zwracają się do młodych polskich muzyków o opracowanie na nowo nagranego przed laty materiału, który wykonywany jest na specjalnym koncercie w ramach festiwalu. Do realizacji projektu zapraszani są także starzy mistrzowie – autorzy wytypowanych albumów. Ta formuła sprawdziła się już trzykrotnie. W tym roku do interpretacji wybrana została płyta „Polish Jazz Quartet” (Polskie Nagrania XL 0246), której liderami byli Wojciech Karolak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Materiał został wydany w 1965 jako Vol. 3 serii Polish Jazz. Krążek stanowi świetny dowód na to, że polski jazz reprezentował w tym czasie najwyższy światowy poziom. Do interpretacji płyty „Polish Jazz Quartet” organizatorzy zaprosili międzynarodowy skład muzyków młodego pokolenia, którzy zyskali już uznanie poza granicami naszego kraju, są to: Maciej Obara, Samuel Blaser, Kuba Wiącek, Dominik Wania, Max Mucha i Michał Miśkiewicz. Specjalnie na tę okazję zespół przybrał nazwę New Polish Jazztet.

Lublin Jazz Festiwal od samego początku charakteryzowała otwartość na projekty niekiedy luźno związane z głównym nurtem jazzu, natomiast czerpiące inspiracje z ważnych dla jazzu idei, jak improwizacja i poddawanie się wielostylistycznym inspiracjom. Do grupy wykonawców tego rodzaju, którzy wystąpią w tym roku należą: polski zespół Flue z gościnnym udziałem Olafa Węgra, brytyjska grupa Melt Yourself Down oraz sięgający po elektronikę: polska saksofonistka Wiktoria Koziara, oraz ukraiński instrumentalista i producent Michael „Manu” Balog, którzy wystąpią w recitalach solowych.

W roku 2017 Lublin obchodzi 700. lecie nadania praw miejskich. Lublin Jazz Festiwal włączył się do tych obchodów, nawiązując do długich tradycji muzycznych naszego miasta, z którego pochodziło i zaczynało karierę wielu znanych kompozytorów i muzyków. Organizatorzy festiwalu pragnęli ożywić przestrzeń miejską poprzez usytuowanie koncertów z cyklu ,,Jazz w mieście” w ważnych dla Lublina obiektach architektonicznych. Odpowiedni wybór wykonawców i programu pozwolił w ten sposób na wydobycie wielokulturowego charakteru miasta. I tak w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy wystąpi międzynarodowe trio Love, nawiązujące swą muzyką do różnych nurtów muzyki sakralnej, które łączy ze swobodną improwizacją. W kościele pw. Ducha Świętego przy Krakowskim Przedmieściu będzie miał miejsce występ tria Silva Rerum. Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki i Krzysztof Gradziuk przedstawią program znany z ich ostatniej płyty pt. „Renaissance”, na której dokonują jazzowej reinterpretacji dzieł takich kompozytorów jak: Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł czy Gerwazy Gorczycki. W programie festiwalu znalazł się także koncert Michaela „Manu” Baloga. Pochodzący z Ukrainy saksofonista i muzyk eksperymentalny wystąpi w cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Lublinie (Al. Warszawska 82). Jego twórczość określana bywa formułą piękna pogrążonego w melancholii. Poza tym w przestrzeni miejskiej wystąpią jeszcze: austriackie trio Edi Nulz (Pub u Szewca / ul. Grodzka 18), amerykańskie duo Drobka/Weller (Galeria Lublov / ul. Królewska 13) oraz polski zespół Trio Cukier (Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN – Dom Słów / ul. Żmigród 1/Królewska 17).

Specjalnie z okazji festiwalu przygotowany także został premierowy projekt inspirowany muzyką Henryka Wieniawskiego, kompozytora, który urodził się w naszym mieście. Joseph Wieniawski Sextet przedstawi swoją wizję kompozycji Souvenir de Lublin Wieniawskiego (Piwnice Centrum Kultury w Lublinie). Struktura tego utworu oparta została na zestawie wariacji, których układ pozostaje otwarty na interpretację wykonawcy, co czyni go bliskim idei improwizacji. Z drugiej strony melodia tematu, na którym oparta jest kompozycja, kojarzy się z utworami klasyków free jazzu, takich jak Albert Ayler, czy Ornette Coleman.

Program 9. Lublin Jazz Festiwal:

21.04 / piątek / godz. 19:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12
FLUE (PL)
Melt Yourself Down (UK)
Sudoku Killer (IT/FR)

22.04 / sobota / godz. 18:30
Sala Widowiskowa Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12
Aga Derlak Trio (PL)
Chris Potter Quartet (US/CA)
Viktor Tóth Tercett (HU/SK)

23.04 / niedziela / godz. 19:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12
New Polish Jazztet (PL/DK) Premiera!
Louis Moholo-Moholo „4Blokes” (ZA/UK)

24.04 / poniedziałek / godz. 19:00
JAZZ W MIEŚCIE: Dom Słów – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” / Królewska 17 / bezpłatne wejściówki
Trio Cukier (PL)

25.04 / wtorek / godz.19:00
JAZZ W MIEŚCIE: Galeria Lublov / ul. Królewska 13 / bezpłatne wejściówki
Drobka/Weller Duo (US)

26.04 / środa / godz. 20:00
JAZZ W MIEŚCIE: Pub „u Szewca” / ul. Grodzka 18 / wstęp wolny
Edi Nulz (AT)

27.04 / czwartek / godz.19:00
JAZZ W MIEŚCIE: Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Świętej Trójcy / ul. Ewangelicka 1 / wstęp wolny
LOVE (SE/DK/PL)

28.04 / piątek / godz. 20:00
JAZZ W MIEŚCIE: Kościół pw. Św. Ducha / ul. Krak. Przedmieście 1 / wstęp wolny
Silva Rerum (PL)

29.04 / sobota / godz. 20:00
JAZZ W MIEŚCIE: Cerkiew Greckokatolicka Narodzenia NMP w Lublinie / Al. Warszawska 82 / wstęp wolny
Michael „Manu” Balog (UA) Premiera!

29.04 / sobota / godz. 20:00
Sala Czarna Centrum Kultury / bezpłatne wejściówki
Wiktoria Koziara Solo Sax (PL) Premiera!
Wiktoria Koziara – sax & electronics

29.04 / sobota / godz. 21:00
Piwnice Centrum Kultury w Lublinie / bezpłatne wejściówki
Joseph Wieniawski Sextet (PL) Premiera!

29.04 / sobota / godz. 22:00
Piwnice Centrum Kultury / wstęp wolny
Zakończenie Festiwalu – jam session/wieczór improwizacji muzycznej i tanecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca
Imprezy towarzyszące:

21-23,29 kwietnia – after party / jam session po koncertach w Klubie Festiwalowym
Wystawy
10-30 kwietnia / Air Port Lublin / „Oblicza Jazzu”
21-29 kwietnia / Piwnice Centrum Kultury / dokumentacja fotograficzna festiwalu tworzona przez słuchaczy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania kierunku: „Fotografia Artystyczna”.

Tagi: