Lubelskie Podziemie na Festiwalu Jazz Bez

Autor: 
redakcja
Autor zdjęcia: 
materiały prasowe

W dniach 9-13 grudnia do Lublina zawita festiwal Jazz Bez. Tegoroczny cykl koncertów jest okazją nie tylko do poznania improwizujących składów z różnych stron świata, lecz także szansą na zgłębienie lokalnej sceny.

W Centrum Kultury i klubie Dziwnie Ukryta Przestrzeń Artystyczna zagrają między innymi Cortex, Marc „Kibrick” Bernstein i bydgoski duet Glabulator. Nie zabraknie też wątków lokalnych. Najciekawiej zapowiada się odbywający się 11 grudnia koncert Archiwum Lubelskiego Undergroundu. Ten wieczór jest swoistym finałem działań, które doprowadziły do wydania składanki o tym samym tytule. Lokalni promotorzy postanowili przyjrzeć się – zapomnianym już często – grupom działającym w Lublinie w latach 90. To przyglądanie się zaowocowało zaś kompilacją, którą można pobrać ze strony

Pozytywny odbiór wydawnictwa poskutkował nie tylko dobrymi recenzjami, ale także kilkoma decyzjami o powrocie na scenę. I tak na festiwalu Jazz Bez wystąpią zespoły: Aeroplan, Fany Hill, BBK, Ronette Pulaski, Dżabu Czanachczi, Naczynia oraz Do Świtu Grali. Będzie więc improwizacja, psychodela lat 60, a nawet trochę nowej-fali. Nie krępujcie się, jeśli nie słyszeliście o żadnym z nich. W końcu to Lublina historia podziemna.